Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 02-03-17, 11:33
Το avatar του χρήστη mxkrtg
mxkrtg Ο χρήστης mxkrtg δεν είναι συνδεδεμένος
Θρύλος του Forum

Περιοχή: Σουβλακιστάν
Προεπιλογή Σιδεράς (Smith): Ο καλός ο κακός και ο άσχημος

Μιας και κανένας δεν μπήκε στον κόπο, ας κάνω εγώ την αρχή.
Γενικά μου άρεσε το Update (ή καλύτερα η μικρή προσθήκη), μιας και είχαμε ζητήσει αρκετές παρόμοιες λειτουργίες.

Επίσης βρίσκω την υλοποίηση "φυσιολογική", η οποία ακολουθεί την πεπατημένη οδό που υπάρχει σε πλήθος άλλων παιχνιδιών. Ας τα πάρουμε με την σειρά:

-Αναβάθμιση ιδιοτήτων
Καλό.
Στο βαθμό που θέλει ο καθένας, μπορεί να βελτιώσει τον εξοπλισμό του.
Το εκθετικά αυξανόμενο κόστος με βρίσκει σύμφωνω. Δεν θα μου άρεσει σε 3 μέρες να έχω όλο μου τον εξοπλισμό +10 φορές πάνω. Το παιχνίδι θα έχανε την ουσία. Αντιθέτως, τώρα το παιχνίδι με αφήνει να σκεφτώ στρατηγικά για το ποια κομμάτια, πότε και πόσο θα αναβαθμίσω, κάνοντας σωστό resource management. Μπορεί τώρα να μην φαίνεται, αλλά σε 2-3 μήνες, θα μπορέσω να καλύψω την διαφορά με μερικούς παίκτες που είναι πάνω από εμένα εξαιτίας της μεγαλύτερης αύρας στην τουαλέτα (εφόσον όπως έχω καταλάβει δεν πολυ-σκέφτονται τις κινήσεις τους, απλά πατάνε μηχανικά κουμπάκια).

-Εξαγωγή Πολύτιμου
Πάρα πολύ καλό.
Δεν χρειάζεται πια να κάνω μετάνοιες, τεμενάδες και προσευχές σε Θεούς και Δαίμονες μπας και μου βγάλει επιτέλους κανένα μεγάλο λίθο δύναμης. Ένας λίθος μπορεί να μπει και στο επόμενο επικό. Το αντίτιμο (κάποιες πρώτες ύλες και καταστροφή του παλιού αντικειμένου) με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο (η ίδια λογική ακολουθείται σε όλα, ή σχεδόν σε όλα, τα RPG που έχω παίξει, οπότε δεν είναι κάτι πρωτότυπο).

-Εισαγωγή Υποδοχής
Ουδέτερο.
Δεν θα πρέπει πια να βρίζω κάθε φορά που μου έρχεται (για 15η συνεχή φορά) ένα καλύτερο επικό αντικείμενο (ή ένα απλό, καλύτερο σε ζημιά και στατιστικά, όπλο) χωρίς υποδοχή (και άρα αυτομάτως άχρηστο πέραν από το πέταγμα σε χέστρα).
Το θέμα με το κόστος είναι λίγο περίεργο, καθώς έχω παρατηρήσει ότι το κόστος είναι ιδιαίτερα υψηλό σε κρυστάλλους, οι οποίοι προέρχονται κυρίως από την ανακύκλωση επικών. Με όσα στοιχεία μπόρεσα να μαζέψω, βλέπω πως απαιτείται αποσυναρμολόγηση 10-20 επικών για να μαζέψουμε τους κρυστάλλους που απαιτούνται για 1 έξτρα υποδοχή σε επικό αντικείμενο. Αρχικά το κόστος φαίνεται μεγάλο, οπότε αυτή η επιλογή αφορά κυρίως τους μανιταράδες, που έχουν την δυνατότητα να σπαμάρουν σε ένα επικό event για νέο εξοπλισμό, και να περάσουν την σαβούρα από την διαδικασία τουαλέτας--αποσυναρμολόγησης.
Ακόμα και εδώ όμως θέλει προσοχή, μιας ακόμα και για μανιταράδες, η όλη διαδικασία είναι αρκετά δύσκολη.

Από την άλλη, ένας κόστος σε μανιτάρια (πχ 50 ποσό λογικό για τον κόπο που μας γλιτώνει η διαδικασία-30-40 μανιτάρια σπαμάρισμα, 15 μανιτάρια για αγορά επικού και προσευχές να είναι το επικό στη θέση που θέλουμε) θα είχε κάποιο νόημα, αλλά δεν θα μου άρεσε. Με τον τωρινό τρόπο, ακόμα και οι μανιταράδες θα πρέπει να 2πλο(3πλο-4πλο) σκεφτούν τί και πότε θα στείλουν για λίθο. Με ένα απλό φιξαριστό κόστος σε Χ μανιτάρια, όλοι όσοι αγόραζαν μανιτάρια θα αποκτούσαν τεράστιο προβάδισμα.

Τέλος, να σημειώσω πως αυτή η λειτουργία προκαλεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλλαγή στο παιχνίδι, οπότε και για μένα αντιμετωπίζεται κάτι σαν τον δράκο-> κυρίως για μανιταράδες με ένα μικρό παράθυρο χρήσης στους υπομονετικούς μή μανιταράδες. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να δω την λειτουργάι αυτή "δωρεάν", εξισώνοντας τον παίκτη που χάλασε 50αρα για ένα event με το πιτσιρίκι που παίζει στα διαλείμματα από το φέηςμπουκ.

Προσωπικά, μαζεύω resources και σε ενδεχόμενο επικό event θα μπω, ίσως, στην διαδικασία να τουαλέτα-->αποσυναρμολόγηση για σαβούρα επικών (μεγάλη κίνηση η αποσυναρμολόγηση βρωμερών-εκ τουαλέτας-επικών), αλλά κυρίως για τις άλλες επιλογές του Σιδερά (βελτίωση αντικειμένου - εξαγωγή λίθου).

-Αποσυναρμολόγηση
Ουδέτερο
Μπορώ να σκεφτώ 5 διαφορετικούς τρόπους για την απόκτηση υλικών για τη χρήση του Σιδερά, οι οποίοι με την σειρά τους έχουν αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Από την στιγμή που ο συγκεκριμένος τρόπος είναι κάτι το κοινότυπο, ούτε με αγχώνει ούτε με ξενίζει. Εξάλλου το κέρδος του (1/10)*(κλικ σε στατιστικό) που μου έφερνε ένα απλό αντικείμενο (πέραν της πύλης και αυτάς που πήγαιναν για καζάνι μάγισσας) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Από την άλλη η επιλογή αποστολής τώρα αποκτά ιδιαίτερο νόημα, μιας και ως τώρα, όποια αποστολή είχε αντικείμενο, από εμένα έτρωγε Χ.

Το ρεζουμέ λοιπόν:

Για εμένα--> 2 ουδέτερα, 2 θετικά, οπότε καλός μας ήρθε ο σιδεράς. Έχω βρει ποιες λειτουργίες θέλω να ακολουθήσω και πού θα επικεντρωθώ, ελπίζω το πλάνο μου να δουλέψει.

Περιμένω να ακούσω και άλλες απόψεις :-)
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to mxkrtg For This Useful Post:
Black Black Heart (02-03-17), Bruenor Battlehammer (03-03-17), nickmour70 (04-03-17), themegacyber69 (03-03-17), Wine Drinker (03-03-17)
Παλιά 02-03-17, 12:19
Το avatar του χρήστη Bruenor Battlehammer
Bruenor Battlehammer Ο χρήστης Bruenor Battlehammer δεν είναι συνδεδεμένος
Κολλητός του Shakes και του Fidget

Περιοχή: Mithral Hall
Προεπιλογή

Σα γενική ιδέα, η αναβάθμιση - προσθήκη του σιδερά είναι καλή. Γι'α αυτό είχα μπει και στη διαδικασία να προτείνω μια αντίστοιχη παλιότερα.

Υπάρχουν όμως πολλά "αλλά" που θα ήθελα να τα παραθέσω και να τα συζητήσουμε.

1.Τοποθέτηση/λειτουργικότητα.
Θα προτιμούσα να πρόσθεταν το σιδερά στο σιδηρουργείο του φρουρίου, ώστε να έχει κάποια χρησιμότητα (το κτήριο) και αφού τελειώσουμε με τις αναβαθμίσεις των στρατευμάτων. Τώρα, απλά, μετά το πέρας των αναβαθμίσεων θα το κοιτάμε!
Επίσης κάποιες λειτουργίες όπως την αναβάθμιση ιδιοτήτων, ίσως η εξαγωγή του λίθου (και ίσως και κάποιες άλλες που θα μπορούσαν να προσθέσουν) θα προτιμούσα να τις περνούσαν στον πύργο του μάγου. Από τη μία γιατί η βελτίωση των ιδιοτήτων στην ουσία είναι enchantment, που στα περισσότερα παιχνίδια φαντασίας, το κάνει μάγος, και από την άλλη για τον ίδιο λόγο με την προσθήκη του σιδερά στο σιδηρουργείο του φρουρίου και όχι στο οπλοπωλείο.

2.Αναβάθμιση.
Εκτός από αναβάθμιση στατιστικών θα ήθελα να υπήρχε και αναβάθμιση ζημιάς και θωράκισης. Γιατί είναι κρίμα να έχεις θυσιάσει ένα κάρο εξοπλισμό με τον όποιο τρόπο (με μανιτάρια ή χωρίς) και να έχεις αναβαθμίσει ένα αντικείμενο που μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, από πλευράς στατιστικών μπορεί να σου κάνει, αλλά από πλευράς θωράκισης ή ζημιάς να σου είναι άχρηστο.
Οπότε νομίζω πως ίσως θα πρέπει να επενδύσουμε στα αντικείμενα του μαγαζιού μαγικών που αναβαθμίζονται στην ουσία πλήρως, ενώ στα αντικείμενα του οπλοπωλείου (πλην ασπίδας) ίσως να περιοριστούμε σε 2-3 αναβαθμίσεις.

3.Εξαγωγή λίθου.
Η εξαγωγή του λίθου, αν και ακριβή διαδικασία, είναι θετικό στοιχείο. Με ένα αρνητικό! Για ποιο λόγο να καταστρέφεται το κομμάτι εξοπλισμού που φέρει το λίθο;;; Με τι τον εξάγει το λίθο; Με μετροπόντικα;;;

4.Εισαγωγή κόγχης.
Η εισαγωγή υποδοχής (κόγχης) σε αντικείμενο είναι πραγματικά καλή ιδέα που όμως από τη μία το κόστος της είναι σχεδόν απλησίαστο που σημαίνει πως πρέπει να θυσιάσεις ένα ολόκληρο οπλοστάσιο ή μια επική συλλογή, και δυστυχώς, από την άλλη, παρέμεινε ο περιορισμός της μίας μόνο υποδοχής για λίθο, ακόμα και στα απλά αντικείμενα.

5.Κόστος/Ύλες.
Η υιοθέτηση ενός τρόπου απόκτησης υλών ενός άλλου παιχνιδιού (και κατ'επέκταση η όλη ιδέα του σιδερά) που δεν έχει μία σχέση με αυτό εδώ ήταν το μεγαλύτερο λάθος κατ'εμέ. Αναφέρομαι στην επική τριλογία που στο τρίτο της μέρος η ιδέα του σιδερά είναι σχεδόν ίδια. Με τις εξής διαφορές:
α.Εκεί βρίσκεις άπειρα κομμάτια εξοπλισμού για σκότωμα από τα πτώματα των αντιπάλων. Οπότε έχεις στη διάθεσή σου περισσότερα από όσα θα ήθελες είτε για "αποσυναρμολόγηση", είτε για πούλημα σε αντίθεση με αυτό το παιχνίδι που ο εξοπλισμός που βρίσκεις είναι παραπάνω από περιορισμένος.
β.Εκεί όταν αναβαθμίζεις ένα αντικείμενο, εκτός του ότι μπορείς να του προσθέσεις μέχρι τρεις υποδοχές για λίθο, μπορείς να του προσθέσεις και ένα κάρο άλλες ιδιότητες με το ίδιο κόστος.
Οπότε καλό θα ήταν να μη γίνει το παιχνίδι κακέκτυπο κάποιου άλλου, αλλά να διατηρήσει (όσο μπορεί ακόμα) ένα χαρακτήρα.

Επίσης πιστεύω πως αν οι αναβαθμίσεις αντί να χρειάζονται καινούριες ύλες (πράγμα υπερβολικό και περιττό για ένα τέτοιο παιχνίδι) από αποσυναρμολόγηση μεγάλου αριθμού κομματιών εξοπλισμού που αν τα πουλούσαμε θα ανεβάζαμε σεβαστό αριθμό στατιστικών, χρειάζονταν τις ήδη υπάρχουσες (χρυσό, ασήμι και μανιτάρια, πετράδια και εξοπλισμό) και η κάθε αναβάθμιση χρειαζόταν και ένα λογικό αριθμό μανιταριών, το αποτέλεσμα θα ήταν εξ'ίσου προσοδοφόρο για την εταιρία και πολύ λιγότερο πονοκέφαλος για τους παίκτες.

6.Στρατιγηκή παιξίματος.
Έτσι όπως στήθηκε η αναβάθμιση του σιδερά, προκύπτει άλλος ένας "πονοκέφαλος".
Να διαλέξω αποστολή με αντικείμενο για να το "σκοτώσω" στο σιδερά μπας και καταφέρω κάποια στιγμή να κάνω καμιά αναβάθμιση ή να διαλέξω αποστολή χωρίς αντικείμενο μπας και πετύχω κανένα φρούτο για να αναβαθμίσω κατοικίδια;

Συνοψίζοντας, η απόψή μου είναι πως η αναβάθμιση του σιδερά, αν και θετικό στοιχείο, ήθελε περισσότερη σκέψη ώστε να γίνει πιο λειτουργική, να μην αλλάξει το ύφος του παιχνιδιού και να συμβαδίζει με τις υπόλοιπες λειτουργίες του.

Αυτά τα ολίγα.
Ελπίζω να μη σας κούρασα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bruenor Battlehammer : 02-03-17 στις 12:54 Αιτία: ορθογραφικός έλεγχος / προσθήκες
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Bruenor Battlehammer For This Useful Post:
Asgren (04-03-17), Gooby (03-03-17), nickmour70 (04-03-17), Wine Drinker (03-03-17)
Παλιά 03-03-17, 23:10
Το avatar του χρήστη Gooby
Gooby Ο χρήστης Gooby δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Προεπιλογή

Εγώ δεν έχω σκοπό να μακρυγορίσω, εκτιμώ το γεγονός ότι το παιχνίδι δεν μένει στάσιμο, αλλά έχουμε 1-2 μεγάλα updates τον χρόνο, η προσθήκη του enchanting με αυτή τη μορφή είναι πολύ καλή ιδέα - υιοθέτηση από τόσα άλλα παιχνίδια που κυκλοφορούν έξω, κυρίως RPGs-, αλλά η υλοποίησή της αρκετά κακή. Όπως προανέφεραν τα παιδιά πάνω, το κόστος της όλης διαδικασίας είναι απαγορευτικό και από εκεί και πέρα νιώθω ότι χάνει το νόημά της η όποια παραπάνω κουβέντα επί του θέματος. Ελπίζω να υπάρξουν σύντομα βελτιώσεις στο σύστημα του σιδερά, γιατί κουράζει το να ξοδεύω ό,τι λεφτά βγάζω με κόπο μέσα στη μέρα προκειμένου να έχω 5 αντικείμενα να 'σπάσω' στον σιδερά και να πω ότι έκανα μια σχεδόν μηδαμινή πρόοδο στο να ανοίξω λίθο, να αφαιρέσω λίθο ή να καταφέρω να κάνω αναβάθμιση πάνω από το επίπεδο 2 σε ένα κομμάτι εξοπλισμού.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Gooby For This Useful Post:
Bruenor Battlehammer (03-03-17), nickmour70 (04-03-17)
Παλιά 04-03-17, 16:32
Θρύλος του Forum

Προεπιλογή

Μερικά σχόλια (στα παραπάνω σχόλια) ακόμα.

-Δεν γίνεται και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χωρτάτο. Εξού και το γεγονός ότι δεν γίνεται να κρατήσεις και το παλιό αντικείμενο και τον λίθο (στην ουσία καταστρέφουν με οξύ το αντικείμενο γύρω από τον λίθο..Αυτά παθαίνεις αν έχεις γκνόουμ βοηθούς στο σιδεράδικο).

-Bruenor κατάλαβα σε πιο διαβολικό παιχνίδι αναφέρεσαι, αλλά πέρα από το συγκεκριμένο παιχνίδι το όλο concept λίθου (προσθήκη-αφαίρεση) και "ανακύκλωση" αντικειμένων υπήρχε πριν το συγκεκριμένο παιχνίδι και υπάρχει ακόμα σε πλήθος παλιών και νέων rpg.

Τώρα για το κόστος:

1)
Προσωπικά δεν βρίσκω το κόστος της αφαίρεσης ενός λίθου ακριβό.

2)
το κόστος προσθήκη υποδοχής για λίθουσε ΑΠΛΟ αντικείμενο το βρίσκω "υποφερτό". Μια τέτοια επιλογή την χρησιμοποιώ σε απλα, με + ΔΥΝΑΜΗ (σαν πολεμιστής) όπλα, μιας είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις όπλο με
-Καλύτερη δύναμη σαν στατιστικό
-Καλύτερη ζημιά (μέση τιμή)
-"ανοιχτό" άνοιγμα σε ζημιά (πχ 1-5 αντί για 2-4)
-Και με υποδοχή για λίθο.

Πάντα αγοράζω ένα τέτοιο όπλο για να πάει ζευγάρι με το επικό μου το οποίο το έχω στον ακόλουθω και το εξοπλίζομαι για συγκεκριμένες καταστάσεις. Το ότι πλέον μπορώ να βρω αυτό το όπλο πιο εύκολα (αγοράζοντας το ανάλογο όπλο και προσθέτοντας υποδοχή) με βοηθάει αρκετά.

3)
Κόστος για προσθήκη υποδοχής σε ΕΠΙΚΟ αντικείμενο.
Σίγουρα είναι μεγάλο οπότε όπως προείπα δεν σκοπεύω να βασιστώ σε αυτή την επιλογή.
Από την άλλη όμως, να δώσω ένα παράδειγμα, μιας και σήμερα βοήθησε και η μέρα με το επικό event.
-->
Ξόδεψα 400 μανιτάρια για "αλλαγές" αντικειμένων στα μαγαζιά και 150 (πάνω κάτω και τα 2 νούμερα) για να αγοράσω 14 ή 15 επικά. Ενφιαφερόμουν κυρίως για νέο κολιέ και νέο όπλο. Συνήθως αγοράζω και χρησιμοποιώ τα επικά που "δεν μου κάνουν" σαν πετάγματα στην τουαλέτα (για να ανεβάσω την χαμηλή αύρα μου) και για να ντύσω τους ακόλουθους.

Λοιπόν σήμερα, μετά από αυτό το ξόδεμα μανιταριών ΔΕΝ βρήκα κανένα όπλο με + στα 3 στατιστικά, με την μέγιστη ζημιά (για την τουαλέτα μου και επίπεδο μου) και με υποδοχή για λίθο.

Πριν το Update θα ήταν και το τέλος της ιστορίας. Για να βρω καινούργιο επικό όπλο θα περίμενα τον επόμενο μήνα (μιας και τα μπουντρούμια δεν τραβάνε άλλο).

Τώρα όμως με τον σιδερά, τα 14-15 επικά, μετά από το πέρασμα στην τουαλέτα θα χρησιμοποιηθούν σαν πρώτη ύλη για κρυστάλλους και μέταλλα (iron maiden πχ). Επομένως, θα καταφέρω να βάλω μια υποδοχή στον νέο επικό κεφαλοθραύστη μου, ακριβώς επειδή πλέον υπάρχει αυτή η επιλογή.

Η "μαγκιά" είναι πότε και σε ποιο αντικείμενο να προσθέσω τον λίθο μου (προσωπικά θα περιμένω ακόμα 5 ατομικά επίπεδα και 1 τουαλέτα).

Συμπέρασμα (καθαρά προσωπικό): Κάποιες λειτουργίες του Update (προσθήκη λιθου σε επικό αντικείμενο) είναι (σχεδόν) αποκλειστικά για δυνατούς (και συνάμα γκαντέμηδες) μανιταράδες. Δυστυχώς για την πλειοψηφία, ευτυχώς για λίγα άτομα, άλλα έτσι είναι.

Δεν είναι όλα για όλους :-)
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to mxkrtg For This Useful Post:
nickmour70 (04-03-17), Wine Drinker (05-03-17)
Παλιά 04-03-17, 20:56

Προεπιλογή

1. Έθιξες λιγότερα από τα μισά από όσα έχω αναφέρει. Και ένα εξ αυτών χαριτολογώντας ίσως λόγο έλλειψης επιχειρημάτων.
2. Διαφωνώ με το συλλογισμό σου, αλλά δε θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω γιατί παίζει να φάω ξανά καρτούλα για σπαμάρισμα από το πουθενά. Αν σε πετύχω μέσα θα τα πούμε στο τσατ.
3.Προφανώς και ο καθένας ακολουθεί κάποια στρατηγική για το τι θα κάνει και πότε, και ποτέ δεν είπα πως τα θέλω όλα εδώ και τώρα. Αναφέρθηκα σε μειονεκτήματα που προσωπικά πιστεύω πως έχει το update, άσχετα αν κάποιος παίζει με μανιτάρια ή όχι.

Παλιά 05-03-17, 19:31
Θρύλος του Forum

Προεπιλογή

[/QUOTE]

Όντως. Αυτά παθαίνεις αν γράφεις από την τουαλέτα με "τρέντικο" κινητό που τελειώνει τις λέξεις που θες από μόνο του (ή auto+correct). Σε κάποια φάση είναι λες και το κείμενο το έγραψε ο παλιός καλός "antonis sianos" (αν τον πρόλαβες)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Bruenor Battlehammer Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Έθιξες λιγότερα από τα μισά από όσα έχω αναφέρει. Και ένα εξ αυτών χαριτολογώντας ίσως λόγο έλλειψης επιχειρημάτων.
Εξαιτίας μακροσκελούς ποστ. Μπορούμε να σχολιάσουμε κάθε κομμάτι του Update αλλά γι αυτό θα χρειαστεί ένα Σ/Κ, καφές, μετά μπύρες και λουκάνικα, και μετά ξανά καφέ.

-------------------------------------------------------------------

Συνεχίζω να πιστεύω ότι το update έχει μόνο θετικά και ουδέτερα στοιχεία.

Ερώτηση (για να το πάμε σιγά σιγά):
Το όπλο μου είναι με ζημιά +972 Δύναμη με ζημιά 970 (μέσος όρος). Μετά από 2 μέρες μανιταροφαγίας, βγήκε ένα όπλο με δύναμη 980 και ζημιά (Μ.Ο) 990, ενώ όλα τα προηγούμενα (2 μέρες τώρα) είχαν ζημιά 984.
Το κόστος για να του προσθέσω λίθο ήταν 10.000 μέταλλο (περίπου 8-10 απλά αντικείμενα για ανακύκλωση). Αυτά τα 10 αντικείμενα που έριξα στην ανακύκλωση μου έδιναν 750.000-2.500.000 χρυσό αν τα πουλούσα. Λαμβάνοντας την ακριβότερη ανταμοιβή, τα 10 αντικείμενα που πέταξα θα μου έδιναν 25,000,000 χρυσό σαν ανταμοιβή ή 2 κλικ στην δύναμη μου.

Νομίζω ότι αξίζει να θυσιάσω αυτά τα 25,000,000 χρυσά νομίσματα για να πάω το όπλο μου από
Δύναμη: 972 -->980
Ζημιά (Μ.Ο): 970-->990

Μιας και αναφέρεις ότι διαφωνείς με τον συλλογισμό μου, μπορείς να μου αναλύσεις τί δεν βλέπω; Ή τί παραβλέπω; Μια διαφορετική οπτική πάντα βοηθάει :-)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-17, 20:18

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mxkrtg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξόδεψα 400 μανιτάρια για "αλλαγές" αντικειμένων στα μαγαζιά και 150 (πάνω κάτω και τα 2 νούμερα) για να αγοράσω 14 ή 15 επικά.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mxkrtg Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι αξίζει να θυσιάσω αυτά τα 25,000,000 χρυσά νομίσματα για να πάω το όπλο μου από
Δύναμη: 972 -->980
Ζημιά (Μ.Ο): 970-->990

Μιας και αναφέρεις ότι διαφωνείς με τον συλλογισμό μου, μπορείς να μου αναλύσεις τί δεν βλέπω; Ή τί παραβλέπω; Μια διαφορετική οπτική πάντα βοηθάει :-)
Ξόδεψες λοιπόν γύρω στα 450 μανιτάρια (γύρω στα 30 ευρώ πάνω κάτω ή αν θέλεις 90 μπάρες αποστολών που θα σου έδιναν κι εγώ δεν ξέρω πόσα xp και χρυσό) και θυσίασες γύρω στα 25.000.000 (δηλαδή 2,5"κλικς" πάνω στη δύναμή σου) για να δώσεις +8 στο μπόνους δύναμης του όπλου σου και +20 στο μέσο όρο ζημιάς του;;;
Ε, γι αυτό διαφωνώ. Γιατί η σχέση μεταξύ κόστους / απόδοσης μου φαίνεται τόσο κακή που τείνει σε "κλοπή".

Επίσης σκέψου πόσο πιο χρήσιμο θα ήταν το όπλο σου, αν αναβαθμίζοντάς το εκτός από τα μπόνους του, ανέβαινε και η ζημιά του!!! Και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν παίζεις με μανιτάρια ή όχι.

Επίσης σκέψου αν αναβάθμιζες με έναν ανάλογο τρόπο με αυτόν που είχα προτείνει, πόσο θα μετρούσαν τα μανιτάρια σου και τι θα είχες στα χέρια σου σε σχέση με αυτά που έχεις τώρα.
Παλιά 05-03-17, 20:34
Θρύλος του Forum

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ξόδεψες λοιπόν γύρω στα 450 μανιτάρια (γύρω στα 30 ευρώ πάνω κάτω ή αν θέλεις 90 μπάρες αποστολών που θα σου έδιναν κι εγώ δεν ξέρω πόσα xp και χρυσό) και θυσίασες γύρω στα 25.000.000 (δηλαδή 2,5"κλικς" πάνω στη δύναμή σου) για να δώσεις +8 στο μπόνους δύναμης του όπλου σου και +20 στο μέσο όρο ζημιάς του;;;
Ε, γι αυτό διαφωνώ. Γιατί η σχέση μεταξύ κόστους / απόδοσης μου φαίνεται τόσο κακή που τείνει σε "κλοπή".
OK. Μάλλον εσύ δεν με κατάλαβες :-).
Τα 450+ μανιτάρια θα τα ξόδευα έτσι και αλλιώς για να ανανέωσω τον εξοπλισμό μου. Το θέμα το ανέλυσα στο πιο-προηγούμενο ποστ.

Το 2ο παράδειγμα/ερώτηση Είνα κάτι διαφορετικό.
Το όπλο αυτό θα μπορούσε να μου βγει οποιαδήποτε μέρα. Δεν ξόδεψα μανιτάρια για να το βρω. Απλά έτυχε.

Π.Σ. (προσιδερά εποχή)
-> Βρίσκω ένα όπλο με τα στοιχεία που ανέφερα χωρίς λίθο. Το όπλο πάει στα σκουπίδια, και μένω με το παλιό όπλο.

Μ.Σ. (μετά σιδερά εποχή)
-> Βρίσκω ένα όπλο με τα στοιχεία που ανέφερα, Θυσιάζω 10 αντικείμενα (ή 25,000,000 χρυσά) για να του βάλω λίθο, χάνοντας 2.5 κλικ στην Δύναμη, αλλά κερδίζοντας +8 στη Δύναμη και +20 στη ζημιά.

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει.

Παράθεση:
Επίσης σκέψου πόσο πιο χρήσιμο θα ήταν το όπλο σου, αν αναβαθμίζοντάς το εκτός από τα μπόνους του, ανέβαινε και η ζημιά του!!! Και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν παίζεις με μανιτάρια ή όχι.
Σίγουρα, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αυτή η αναβάθμιση είναι κάτι (ειδικά πχ στα πολύτιμα αντικείμενα, που δεν έχουν και την πανοπλία). Πλέον ένας παίκτς που έχει φτάσει πχ 350 επίπεδο (σαν και μενα) και δεν έχει και πολλές επιλογές πια να βρει επικό αντικείμενο πέραν του σπαμαρίσματος μανιταριών στα event , μπορεί κάλλιστα απλώς να αναβαθμίζει τα τωρινά αντικείμενα.
Και όπως έχω δει, μία αναβάθμιση στο αντικείμενο δίνει +17 με +19 στα στατιστικά, δηλαδή μεγαλύτερη βελτίωση σε σχέση με το αντικείμενο που θα έβρισκες αν ανέβαζες την αύρα σου 1 επίπεδο.

Σίγουρα η τρέχουσα υλοποίηση (για την συγκεκριμένη κατηγορία) δεν παίρνει 10/10, αλλά νομίζω ένα 8.5/10 θα το έδινα άνετα.

Παράθεση:
Επίσης σκέψου αν αναβάθμιζες με έναν ανάλογο τρόπο με αυτόν που είχα προτείνει, πόσο θα μετρούσαν τα μανιτάρια σου και τι θα είχες στα χέρια σου σε σχέση με αυτά που έχεις τώρα.
Ναι δεν αντιλέγω. Αλλά από την άλλη συγκρίνεις τί θα μπορούσε να είχε γίνει με το τί έγινε. Νομίζω με αυτή τη λογική, πάντα κάθε update θα υστερεί κάπου.

Προσωπικά συγκρίνοντας την προ σιδερά εποχή με την μετά σιδερά, νομίζω ότι βγαίνω κερδισμένος όπως και να το κοιτάξω το θέμα.
Εχθρός του καλού το καλύτερο πάντα, αλλά δεν ξέρω, μάλλον επιλέγω να δω τα θετικά και να παραλείψω τα "πιθανόν θετικότερα" (γιατί αρνητικά εγώ δεν βλέπω :P)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-17, 00:07

Προεπιλογή

Μα κι εγώ στο αρχικό post μου, αυτό είπα. Πως η ένταξη του σιδερά στο παιχνίδι είναι ένα θετικό στοιχείο.

Αλλά με κάποια μειονεκτήματα. Έξι συγκεκριμένα, τα οποία και παρέθεσα.
Μειονεκτήματα όχι για αυτούς που δεν παίζουν με μανιτάρια, αλλά για όλους.

Έθιξες κάποια από αυτά, και χαίρομαι που κάνουμε αυτό το διάλογο (αν και με κοψίδια, μπύρες κλπ κλπ θα ήταν καλύτερα γιατί θα μπορούσα να σου πετάω και πατάτες τηγανητές βουτηγμένες σε σάλτσα, σε σχόλια του τύπου "ο νάνος σιδεράς βάζει βοηθούς gnomes να λιώνουν πολύτιμο εξοπλισμό με οξύ") γιατί όσο περισσότερες οι απόψεις, τόσο πιο ολοκληρωμένη η εικόνα.

Αλλά μέχρι στιγμής τα σημεία 1 και 6 (που τα θεορώ σημαντικά) δεν έχουν σχολιαστεί καθόλου και το 3ο σημείο σχολιάστηκε ανεπιτυχώς όπως προείπα!

Τώρα όσον αφορά στο καλό και το καλύτερο, εγώ πιστεύω πως το καλύτερο είναι ο εχθρός του μέτριου. Οπότε αν θέλουν / θέλουμε ένα καλύτερο παιχνίδι θα πρέπει κάποια στιγμή να αφήσουν στην πάντα τις μετριότητες, τις τσιφουτιές και τα λοιπά συναφή και να επενδύσουν σε πραγματικά καλές ιδέες. Και για να το πετύχουν αυτό θα πρέπει να έχουν μάτια και αυτιά ανοιχτά και να το σκέφτονται δυο και τρεις φορές πριν περάσουν σε υλοποίηση. Α...Και που και που ας ρωτάνε και τη γνώμη μας... Στην τελική εμείς παίζουμε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bruenor Battlehammer : 06-03-17 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-17, 13:12
Το avatar του χρήστη aris aek
aris aek Ο χρήστης aris aek δεν είναι συνδεδεμένος
Προχωρημένο μέλος

Περιοχή: GREECE
Προεπιλογή

Αφου ειχε ειδη ανοιχτη θεμα εδω ειπα να μη ανοιξω και αλλο και να παραθεσω την αποξη μου (μιλοντας παντα απο την πλευρα που το βλεπω εγω σαν παικτης) για τις επερχομενες αλλαγες που θα γινουν στο νεο update

Θα τα παρω με την σειρα:
Πιστευο οτι οι 2 πρωτες αλλαγες θα μεγαλουν ακομη περισσοτερο το χασμα των παικτων και ο παικτης που παιζει χωρις ή με ελαχιστα μανιταρια θα δυσαρεστιθει και στην τελικη ισως εγγαταλιψη το κοσμο για καποιον καινουργειο (που θα γινετε και ακει το ιδιο) αραγε οι ενεργοι παικτες θα μιωθουν.
Οι διπλασιες υλες που εχουμε πιθανοτητα να αποκτησουμε θα δωση λογω πνοη στις επιλογες που θα εχουμε για αναβαθμισεις και θα "προσπαθιση" να αποτρεψει το ιδιο σκηνικο οπως στα pet με τα φρουτα εδω πρεπει να περιμενουμε να δουμε πια ειναι η πιθανοτητα για να δουμε αν λειτουργιση αποτελεσματικα.
Τα επωμενα 2 ειναι θετικα στιχεια απο πλευρα διωρθοσεων και δεν εχω α προσθεσω κατι.
Τελος οι 2 τελευτεες αλλαγες με χαροπιουν ιδιετερος καθως θα εχουμε την δυνατοητα (με μεγαληυερη ευκολια) να συγρινουμε τα αντεικιμενα μας με σκοπο να κρινουμε αν πρεπει να παρουμε καινουργεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές