Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 25-05-17, 13:16
Warlock Ο χρήστης Warlock δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Προεπιλογή Ιδέες για μελλοντικές αναβαθμίσεις

Μία που γράφτηκα και εγώ μετά από καιρό στο φόρουμ ας πω κάποιες ιδέες μήπως και κάποιες από αυτές είναι καλές και υιοθετηθούν τελικά από το παιχνίδι.

1)Πρόσθεση μπουντρουμιών φατρίας. Θεωρώ πως έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που τα μπουντρούμια φατρίας ήταν και έχουν παραμείνει 50. Θα ήταν καλό πιστεύω να προστεθούν άλλα 50. Τώρα μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχουν και άλλα τέρατα μου δίνουν μπόνους εμπειρίας ξεφεύγει το παιχνίδι. Δεν είναι απαραίτητο όμως να δίνουν κάποια μπόνους στην εμπειρία/χρυσό. Μπορούν να ανεβάζουν κάποια άλλα στατιστικά ή ακόμα και την τύχη που αν και θεωρείται από τα 3 βασικά χαρακτηριστικά δεν υπάρχει κάποιο μπουντρούμι που να ανεβάζει την τύχη.

2)Με την καινούρια αναβάθμιση το παιχνίδι κατά την γνώμη μου έγινε καλύτερο αλλά παρατήρησα και εγώ όπως και πολλοί άλλοι ότι τα αρχικά επιτεύγματα έχουν καταργηθεί. Θα μπορούσαν να είχαν προστεθεί στα τωρινά επιτεύγματα, Ειδικά το επίτευγμα που αναφέρει πόσες μάχες είχες.

3) Στον παπατζή στην ταβέρνα θα μπορούσες εκτός από μανιτάρια να ποντάρεις και τυχερά νομίσματα.

4) Μία τρελή ιδέα είναι πιστεύω (δεν νομίζω να γίνεται όμως) να μπορείς να επιλέξεις εσύ τα αντικείμενα που θα φοράς. Π.χ. σου τυχαίνει για όπλο για μάγο η ηλεκτρική σκούπα. Έστω ότι δεν σου αρέσει αυτό το όπλο. Δίνοντας το όπλο σου και χρυσό ή μανιτάρια να μπορείς να το αλλάξεις με ένα της επιλογής σου με τα ίδια στατιστικά όμως. Ευκαιρία ο χαρακτήρας να γίνεται πιο προσωπικός.

5)Μετακίνηση των κλεψυδρών από το μαγαζί μαγικών. Προσπαθώντας να βρεις τα φίλτρα που θες και τις κλεψύδρες το θεωρώ άδικο σε ένα μαγαζί μόνο να μπορείς να βρεις και τα 2. Προτείνω να μπουν οι κλεψύδρες στο οπλοπωλείο και τα φίλτρα στο μαγαζί μαγικών ώστε να παίζουν και τα 2 μαγαζιά. Οι παίκτες μεγάλου επιπέδου εξάλλου που είναι γεμάτοι επικά σπάνια θα αγοράσουν κάτι από το οπλοπωλείο.

6) Το παιχνίδι κατά καιρούς μου δίνει την εντύπωση ότι δεν υπάρχει η πρόβλεψη που υπήρχε στην αρχή. Τι εννοώ με αυτό. Παλιά υπήρχαν πάρα πολλά ατομικά μπουντρούμια που μπορούσες να κάνεις και τα οποία είχαν μερικά lvl απόκλιση. Τώρα για τους παίκτες 300++ επίπεδο υπάρχουν μπουντρούμια μεν αλλά δεν είναι ατομικά. Θα ήθελα στον φωτεινό κόσμο να υπήρχαν παραπάνω ατομικά μπουντρούμια και όχι ο Ίστερος όπου έχει μεγάλες αποκλίσεις στα επίπεδα. Προσθέστε κάποια ατομικά μπουντρούμια ακόμα τα οποία θα έχουν και έναν τελικό αρχηγό. θυμίστε μας το παιχνίδι όπως ήταν και παλιά.

Αυτά για τώρα. Αν θέλετε πείτε μου τις απόψεις σας για τα παραπάνω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Warlock : 25-05-17 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-17, 17:36
Το avatar του χρήστη mxkrtg
mxkrtg Ο χρήστης mxkrtg δεν είναι συνδεδεμένος
Θρύλος του Forum

Περιοχή: Σουβλακιστάν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Warlock Εμφάνιση μηνυμάτων

2)Με την καινούρια αναβάθμιση το παιχνίδι κατά την γνώμη μου έγινε καλύτερο αλλά παρατήρησα και εγώ όπως και πολλοί άλλοι ότι τα αρχικά επιτεύγματα έχουν καταργηθεί. Θα μπορούσαν να είχαν προστεθεί στα τωρινά επιτεύγματα, Ειδικά το επίτευγμα που αναφέρει πόσες μάχες είχες.
Νομίζω αυτό ήταν το μεγάλο μειονέκτημα του Update. Πέραν των στατιστικών, το θέμα με τα κατορθώματα είναι να μπορούμε να συγκρίνουμε και τους χαρακτήρες μας. Το ανέφερα και αλλού, το ανέφερε και ο katastrofeas

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katastrofeas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης να σημειωθεί ότι η αφαίρεση των ήδη υπαρχόντων κατορθωμάτων ίσως να ξενίσει τους παλαιότερους παίκτες.
.Το να έχω, ομως, στο ενεργητικό μου δεκάδες χιλιάδες μάχες και αποστολές και κάποιος άλλος να μπορεί να το δει αυτό μου προσδίδει σίγουρα μεγαλύτερη ικανοποίηση.
Οπόετε συμφωνώ και επαυξάνω. Βάλτε μία ακόμα σελίδα στα κατορθώματα και επαναφέρτε κάποια από το παλιά, ενώ αφήστε και χώρο για επόμενα.

Ιδέα: Μιας και η μάγισσα είναι πλέον άχρηστη, γιατί δεν εισάγετε κάποια κρυφά κατορθώματα, με ερωτηματικά
;;;;
τα οποία να μας δείχνουν τί πρέπει να κάνουμε αφού πρώτα ρίξουμε ένα συγκεκριμένο αριθμό αντικειμένων (όλος ο σέρβερ δηλαδή) στην χύτρα της μάγισσας.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-17, 02:06
Το avatar του χρήστη Bruenor Battlehammer
Bruenor Battlehammer Ο χρήστης Bruenor Battlehammer δεν είναι συνδεδεμένος
Κολλητός του Shakes και του Fidget

Περιοχή: Mithral Hall
Προεπιλογή

Θα μπορούσαν τα κατορθώματα να έχουν επίπεδα.
Και όχι να είναι μεμονωμένα.

Με αυτό τον τρόπο θα μπορούσαμε να καταφέρουμε τα εξής:

1.Κάποια κατορθώματα (πχ το βδομαδιάτικο και το πάντα εκεί ή το επιτέλους 18, το ήρωας, ελίτ, κορυφή του παγόβουνου, υπερήρωας και επικός υπερήρωας ή ο κόμης και ο βασιλιάς) που έχουν κοινό παρονομαστή να ομαδοποιηθούν και ίσως και να εμπλουτιστούν με 5-6 επίπεδα το κάθε ένα (όσα δεν έχουν ήδη), όπου το κάθε επίπεδο να δίνει επιπλέον +5% (Παράδειγμα 1: 7 μέρες ενεργός, 30 μέρες, 90 μέρες, 180 μέρες και 365 μέρες ενεργός. Παράδειγμα 2: αναβάθμισε όλα σου τα κτήρια στο επίπεδο 1, 5, 10, 15 και 20). Με αυτό τον τρόπο θα ανοίξει χώρος για να προστεθούν τα παλιότερα κατορθώματα (χωρίς να γίνουν αλλαγές στο στήσιμο - γραφιστικό κομμάτι) που για ένα περίεργο λόγο καταργήθηκαν - ακυρώθηκαν, χωρίς να αντικατασταθούν από κάποιο αντίστοιχο και φυσικά τα νέα θα γίνουν πιο ελκυστικά προς το χρήστη, ειδικά το νέο που τώρα βλέπει το "φτάσε επίπεδο 300 ή 400" και του πέφτουν τα δόντια (καλά για το 500 δεν το συζητάμε, πέφτουν και στους παλιούς )!

2.Κάποια δύσκολα (πραγματικά) κατορθώματα, όπως το κρυπτοζωολόγος και το σκοτεινός, να σπάσουν σε επίπεδα (πχ βρες τη φωλιά, 25 κατοικίδια, 50 κατοικίδια, 75 κατοικίδια και τέλος 100 κατοικίδια. Και αντίστοιχα ολοκλήρωσε την 1η πίστα, τη 2η πίστα, την 3η κοκ). Με αυτό τον τρόπο και αυτά τα πολύ δύσκολα κατορθώματα θα γίνουν ελκυστικά αλλά και εφικτά για όλους τους χρήστες, κάθε επιπέδου και θα τους βάλει στη διαδικασία να τα κερδίσουν.

Με αυτό τον τρόπο εξισορροπούνται και κάποιες χαώδεις διαφορές βαθμού δυσκολίας μεταξύ κατορθωμάτων. Γιατί δε μπορεί +5 να σου δίνει το να μείνεις 7 μέρες ενεργός και το ίδιο να σου δίνει το να βρεις όλα τα κατοικίδια ή το να αναβαθμίσεις πλήρως όλα τα κτήρια του φρουρίου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bruenor Battlehammer : 26-05-17 στις 02:31
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Bruenor Battlehammer For This Useful Post:
katastrofeas (26-05-17), magosmpalas (26-05-17)
Παλιά 26-05-17, 09:29
Warlock Ο χρήστης Warlock δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Προεπιλογή

Ναι όντως. Πολλοί παίκτες είχαν και έχουν αναφερθεί στην κατάργηση των προηγούμενων κατορθωμάτων.
Μου αρέσει πολύ η ιδέα της πρόσθεσης των παλαιότερων επιτευγμάτων στα τωρινά και η δημιουργία χώρου για καινούρια καθώς και η ιδέα των κρυφών κατορθωμάτων.
Φαντάζομαι ο λόγος που όλα τα κατορθώματα δίνουν +5 δεν είναι τόσο η αξία και ο κόπος του κάθε κατορθώματος αλλά ο λόγος της πρόσθεσης. Για παράδειγμα αν εγώ ποτέ δεν φορέσω ένα πλήρες σετ αντικειμένων δεν θα πάρω το κατόρθωμα και πάντα θα έχω +245 μπόνους στα στατιστικά μου.
Μία άλλη ιδέα είναι το παιχνίδι να προσθέσει ημερήσια επιτεύγματα τα οποία κάθε μέρα θα αλλάζουν τυχαία. (π.χ. μέρα 1: ρίξε στην χύτρα 5 αντικείμενα, μέρα 2: αγόρασε 1 όπλο κλπ.) Τα επιτεύγματα αυτά μπορούν να δίνουν χρυσό και εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-17, 16:33
Το avatar του χρήστη mxkrtg
mxkrtg Ο χρήστης mxkrtg δεν είναι συνδεδεμένος
Θρύλος του Forum

Περιοχή: Σουβλακιστάν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Bruenor Battlehammer Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσαν τα κατορθώματα να έχουν επίπεδα.
Και όχι να είναι μεμονωμένα.
Νομίζω πήγαν να το κάνουν αυτό σε κάποια κατορθώματα (πχ φτάσω 100-200-300-400-500 επίπεδο). Και έχει και νόημα.
Έστω πχ να είχαμε και κάποιο "τίλτο" όπως και στο φόρουμ αν δεν θέλουν να ξεφύγουν τόσο πολύ τα στατιστικά μας.

πχ:
στο 100 επίπεδο +1 στα στατιστικά
στο 150 επίπεδο Τίτλος1
στο 200 επίπεδο +2 στα στατιστικά
στο 250 επίπεδο Τίτλος2
στο 300 επίπεδο +3 στα στατιστικά
στο 350 επίπεδο Τίτλος3
κτλ κτλ κτλ

έτσι πχ εγώ στο επίπεδο (καλώ ώρα τώρα) θα είχα ένα συν στα στατιστικά (είτε +3 είτε +6 ανάλογα αν θέλουμε να το δούμε αθροιστικά ή όχι) και κάποιους τίτλους να συνοδεύουν τον χαρακτήρα μου
πχ
mxkrtg Ο μέγας
mxkrtg Ο αδηφάγος
mxkrtg Όιε με, αλί αλί και τριςαλί

Νομίζω το παιχνίδι σηκώνει τέτοιες απλές, χιουμοριστικές, εύκολα υλοποιήσιμες προσθήκες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές