Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 22-05-15, 01:28
Το avatar του χρήστη Raging
Raging Ο χρήστης Raging δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Exclamation Στατιστικά Πολεμιστή

Γεια σας. Επέστρεψα στο παιχνίδι μετά από καιρό και θέλω να ρωτήσω αν τα στατιστικά μου είναι καλά γιατί δε θυμάμαι τίποτα

Επίπεδο 176

Δύναμη: 1377 ( εξοπλισμός 2758 ) -> 4135 -> με φίλτρο 5294
Επιδεξιότητα: 684 ( εξοπλισμός 179) -> 863
Ευφυΐα: 684 ( εξοπλισμός 179 ) -> 863
Αντοχή: 1326 ( εξοπλισμός 670 ) -> 1996 -> με φίλτρο 2496
Τύχη: 944 ( εξοπλισμός 671 ) -> 1615

Ζημιά: 209.285
Αποφυγή και Αντίσταση: 461
Ζωή: 2.761.200 ( με 25% φίλτρο )
Καίριο χτύπημα: 22.94%

Μπουντρούμια: 10ο: 8/10

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-15, 01:32
Το avatar του χρήστη The Balgrog
The Balgrog Ο χρήστης The Balgrog δεν είναι συνδεδεμένος
Warden

Περιοχή: Εδώ, εκεί, παραπέρα...
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Raging Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. Επέστρεψα στο παιχνίδι μετά από καιρό και θέλω να ρωτήσω αν τα στατιστικά μου είναι καλά γιατί δε θυμάμαι τίποτα

Επίπεδο 176

Ευχαριστώ πολύ!
Έχεις πάρα πολύ λίγη αντοχή, σαν πολεμιστής πρέπει να ενισχύσεις αυτόν τον τομέα. Προτείνω να αλλάξεις κάποιο/α αντικείμενο/α που σου προσφέρουν δύναμη σε κάποιο/α που δίνουν αντοχή.

Κατά τα άλλα είσαι σε αρκετά καλό επίπεδο.

Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to The Balgrog For This Useful Post:
MadnessReigns (22-05-15), NoxPanos (22-05-15)
Παλιά 22-05-15, 01:58
Το avatar του χρήστη MadnessReigns
MadnessReigns Ο χρήστης MadnessReigns δεν είναι συνδεδεμένος
Κολλητός του Shakes και του Fidget

Προεπιλογή

Παράθεση:

Επίπεδο 176

Ευχαριστώ πολύ!

καλημέρα φιλαράκο.
Καταρχήν άρχισε να μαζεύεις αυτοκόλλητα.34 % στο άλμπουμ σου...εχεις αρκετό δρόμο μπροστά σου.
Επίσης ,καλό είναι αφου χρησιμοποιείς τα 3 βασικά φίλτρα χωρίς αυτο της τύχης ,να ανεβάσεις άμεσα την τύχη σου ,που είναι πολύ χαμηλή.
Τώρα σχετικά με την αντοχή σου θα συμφωνήσω με τον Balgy,πρέπει να την ανεβάσεις.Να είναι ίση περίπου (βάση) με την δυναμή σου.
Πανοπλία.γάντια ,μπότες κ όπλο πρέπει να αλλαχθούν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to MadnessReigns For This Useful Post:
NoxPanos (22-05-15), The Balgrog  (22-05-15)
Παλιά 22-05-15, 12:56
Το avatar του χρήστη COOL GATOS44
COOL GATOS44 Ο χρήστης COOL GATOS44 δεν είναι συνδεδεμένος
Forum-troll

Περιοχή: grand line
Προεπιλογή

Όπως είπαν και οι από πάνω πρέπει να αυξήσεις κατά πολυ την αντοχή βασικότερα και την τύχη.
MadnessReigns (22-05-15), NoxPanos (22-05-15)
Παλιά 22-05-15, 22:11
spata75 Ο χρήστης spata75 δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Προεπιλογή

χαχαχαχα καταρχήν καλησπέρα σε ολους,γνωστους και αγνωστους,οσο για τις ''συμβουλες'' καλυτερα να μην σχολιασω....λοιπον,σταθερα,για την ωρα,θα εχεις ένα 10-15% παραπανω την δυναμη από την αντοχή σου,και προς θεου,ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΔΥΝΑΜΗΣ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΤΟΧΗΣ.....χαχαχαχαχ ακομα γελαω ρε.....
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-15, 22:20
Warden

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο spata75 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα καταρχήν καλησπέρα σε ολους,γνωστους και αγνωστους,οσο για τις ''συμβουλες'' καλυτερα να μην σχολιασω....λοιπον,σταθερα,για την ωρα,θα εχεις ένα 10-15% παραπανω την δυναμη από την αντοχή σου,και προς θεου,ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΔΥΝΑΜΗΣ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΤΟΧΗΣ.....χαχαχαχαχ ακομα γελαω ρε.....
Εμείς έχουμε αυτήν την άποψη για το πως πρέπει να παιχθεί ένας πολεμιστής και την εκφράσαμε για να βοηθήσουμε τον συμπαίκτη μας που το ζήτησε.

Εσύ έρχεσαι εδώ με το ύφος του ειδήμονος περισσότερο για να κατακρίνεις εμάς παρά για να συμβουλέψεις τον παίκτη. Κι επειδή αντιλαμβάνομαι πως δεν είσαι 5 χρονών θα έπρεπε να γνωρίζεις πως το forum αυτό έχει κι αυτό έναν συγκεκριμένο σκοπό και δεν αποτελεί κάποιον σάκο του μποξ που προσφέρεται για την εκτόνωση του καθενός.

Μια αντιπαράθεση ιδεών λοιπόν μπορει να είναι δημιουργική μόνο όταν διέπεται από το δέοντα σεβασμό.

Απάντηση με παράθεση
The Following 7 Users Say Thank You to The Balgrog For This Useful Post:
COOL GATOS44 (22-05-15), katastrofeas (23-05-15), MadnessReigns (23-05-15), mojo jojo (22-05-15), NoxPanos (22-05-15), Petro (01-06-15), themegacyber69 (24-05-15)
Παλιά 22-05-15, 22:40
spata75 Ο χρήστης spata75 δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Προεπιλογή

καταρχήν,μιας και δεν εχω την τιμη να σε γνωριζω,ειμαι ο Γιωργος,και οντως είμαι λιγο παραπανω από τα 5 ετη....για πες μου λοιπον φιλε,που δεν εδειξα ''δεοντα σεβασμο'' απέναντι σου??? και επειτα,θεωρεις εσυ λογικο να δινω εγω συμβουλες π.χ. μαγειρικης ενώ δεν ξερω να βρασω καν νερο??? αυτό το σκοπο λοιπον εχει ''το φορουμ''??? από κατι τετοια και κατι αλλα εχετε μεινει 3 και ο κουκος εδώ μεσα....σορρυ που σας χαλασα την βεγγερα λοιπον,δεν θα επαναληφθεί....
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-15, 22:58
Το avatar του χρήστη mxkrtg
mxkrtg Ο χρήστης mxkrtg δεν είναι συνδεδεμένος
Θρύλος του Forum

Περιοχή: Σουβλακιστάν
Προεπιλογή

Γιατί τί έχει ο κούκος; Στα μωράκια δεν κάνουμε
¨κούκου" τζάαα και χαιρόμαστε και γελάμε χιχιχι χουχου χου ;

Σίγουρα μερικοί γνωρίζουν το παιχνίδι καλύτερα από τους άλλους.

Κάποιοι παλιότερα πρότειναν "να παίζεις σαν τανκ" με όλα τα αντικείμενα αντοχή και με όπλο δύναμης. Προσωπικά δεν συμφωνώ, είχα διατυπώσει το γιατί τότε, οπότε ο κάθε χρήστης είναι ελεύθερος να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Επίσης, δεν κατάλαβα πουθενά να δίνεται σαν συμβουλή "άλλαξε αντικείμενα δύναμης σε αντοχής" αλλά
1)έχεις χαμηλή αντοχή
2)Άλλαξε τα Χ-Υ αντικείμενα είναι "παλιά" με κάτι καλύτερο.
3)Ανέβασε λεύκωμα και κράτα τις βάσεις των στατιστικών ΔΥΝΑΜΗ και ΑΝΤΟΧΗ ίδιες.

Εφόσον λοιπόν διαφωνείς, θα ήταν καλύτερο να πεις ΓΙΑΤΙ, αν πραγματικά θες να βοηθήσεις όντως τον συμπαίκτη σου.
Μην ξεχνάμε όλοι κάποτε "νουμπάδες" είμασταν.

Τέλος, όπως είπε και ο Τεόντοσιτς μετά τον πρόσφατο αγώνα με τον ΟΣΦΠ :
"χαχαχαχαχ ακομα γελαω ρε...."

Υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι να διατυπώσετε αυτή την φράση ώστε να είναι πιο ευγενική.
Μπορεί να μην τον συμπαθώ, αλλά ένα δίκιο το 'χει.

Για να μην βγαίνουμε από το θέμα όμως, και μιας και ο φίλτατος Raging επέστρεψε όπως λέει, εγώ θα προτείνω κάτι πιο απλό:

Κάνε μία βόλτα στο hall of fame γύρω σου για αρχή και προσπάθισε να αντιγράψεις τα στατιστικά των πολεμιστών γύρω σου, προσπαθώντας να μένεις πάντα από πάνω τους. Σιγά σιγά, θα ξεσκουριάσεις, και θα καταλάβεις τί δουλεύει καλύτερα σε έναν πολεμιστή
Απάντηση με παράθεση
The Following 7 Users Say Thank You to mxkrtg For This Useful Post:
Antoniskiller (23-05-15), COOL GATOS44 (22-05-15), MadnessReigns (23-05-15), mojo jojo (22-05-15), NoxPanos (22-05-15), Petro (01-06-15), The Balgrog  (22-05-15)
Παλιά 22-05-15, 22:59
Warden

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο spata75 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχήν,μιας και δεν εχω την τιμη να σε γνωριζω,ειμαι ο Γιωργος,και οντως είμαι λιγο παραπανω από τα 5 ετη....για πες μου λοιπον φιλε,που δεν εδειξα ''δεοντα σεβασμο'' απέναντι σου??? και επειτα,θεωρεις εσυ λογικο να δινω εγω συμβουλες π.χ. μαγειρικης ενώ δεν ξερω να βρασω καν νερο??? αυτό το σκοπο λοιπον εχει ''το φορουμ''??? από κατι τετοια και κατι αλλα εχετε μεινει 3 και ο κουκος εδώ μεσα....σορρυ που σας χαλασα την βεγγερα λοιπον,δεν θα επαναληφθεί....
Ακριβώς σε αυτό αναφέρομαι. Στο ότι ήρθες εδώ με την προδιάθεση να μας βγάλεις άσχετους. Δεν νομίζω πως είμαστε άσχετοι, απλά προσεγγίζουμε το θέμα "πολεμιστής" διαφορετικά. Χαίρομαι που η προσέγγισή μου φέρνει τέτοιο γέλιο.

Όσο για το με κάτι τέτοια έχετε μίνει τρεις κι ο κούκος, μάλλον επιλέγεις να θεωρείς πως είναι ο γυαλός στραβός και αρμενίζεις ίσια.

Δεν θα συνεχίσω όμως απο εδώ, αν ακόμα διαφωνείς με αυτά που λέω είσαι ευπρόσδεκτος να μου στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα.

Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to The Balgrog For This Useful Post:
COOL GATOS44 (22-05-15), MadnessReigns (23-05-15), mojo jojo (22-05-15), NoxPanos (22-05-15)
Παλιά 23-05-15, 04:51
Το avatar του χρήστη krhth
krhth Ο χρήστης krhth δεν είναι συνδεδεμένος
Κολλητός του Shakes και του Fidget

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλή επιστροφή

Ας πω και εγώ την άποψή μου λοιπόν. Η μόνη αλήθεια λοιπόν είναι ότι ο καθένας έχει την δική του άποψη και μιλάει βάσει διαφορετικών συνθηκών. Άλλους στόχους έχει ο Α και άλλους ο Β μέσα στο παιχνίδι. Διαφορετικούς αντιπάλους αντιμετωπίζεις εσύ στην αρένα και διαφορετικούς εγώ. (πχ εγώ σαν ανιχνευτής στο top 15 του HOF έχω απέναντι μόνο 1-2 πολεμιστές 3-4 μάγους, επομένως ανεβάζω τα αμυντικά στατιστικά ανάλογα)
Η αλήθεια λοιπόν στο 99% των περιπτώσεων βρίσκεται στο HOF. Δες αρχικά τι έχεις γύρω σου και στη συνέχεια ακολούθησε και το παράδειγμα μεγάλων παικτών της κλάσης σου. (δες πχ με τι αναλογία ανεβάζουν τα στατιστικά τους οι καλύτεροι πολεμιστές) Συνήθως υψηλότερες θέσεις στο HOF συμβαδίζουν με εμπειρία και γνώσεις.

Ακόμα όμως και μετά από αυτό τα στατιστικά δεν είναι απλά απλές προσθαφαιρέσεις πόντων. Συνεπάγονται άμεσα από τα επίπεδα και επομένως από το χρόνο που διαθέτεις στο παιχνίδι. Για παράδειγμα 1 πόντος αντοχής αντιστοιχεί σε περισσότερη ζωή στα 300 level από ότι στα 200. Επίσης η τύχη όπως ξέρουμε έχει cap. Άρα μετά από κάποιο σημείο είναι σπατάλη να ανεβαίνει. Τα αμυντικά στατιστικά επίσης είναι σπατάλη να ανεβαίνουν πάνω από 5 εκατομμύρια κόστος.

Γενικώς υπάρχουν πολλοί συντελεστές να εξετάσεις αλλά να ξέρεις πως δύσκολα μπορείς να κάνεις «λάθος» γιατί ο παράγοντας τύχη στις μάχες είναι τόσο μεγάλος που δεν αξίζει να μπεις στον κόπο να αναλύσεις περισσότερο τα πράγματα.

Όταν είχα ξεκινήσει το παιχνίδι για να σου δώσω να καταλάβεις καθόμουν και έγραφα excel με υποθετικές μάχες και υποθετικά στατιστικά για να βρω «καλύτερο» εξοπλισμό και «καλύτερο» τρόπο διάθεσης του χρυσού στα στατιστικά. Ακόμα και τώρα κρατάω στο inventory αντικείμενα για να τα πουλήσω στη μάγισσα σε διπλάσια τιμή...

Αλλά ακόμα και μετά από όλα αυτά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι 100 πόντοι πάνω ή κάτω από τον ανταγωνισμό δεν κάνουν τη διαφορά. Το προβάδισμα θα το πάρει αυτός που είναι ο πιο συνεπής, αφιερώνει το περισσότερο χρόνο και δυστυχώς και χρήμα.

Επειδή πολλές φιλολογίες έγραψα όμως και μάλλον σε νοιάζει πιο πολύ η ουσία θα σου πω το εξής. Κράτα την παρακάτω αναλογία στις βάσεις σου και θα είσαι ασφαλής:
Δύναμη: 1
Αντοχή: 1
Δευτερεύοντα: 0.3
Τύχη: 0.4 (έως τους 2000 πόντους βάση όπου και σταματάς τελείως)
Μιλάω πάντα για αναλογίες κόστους σε χρυσό.

Για τον εξοπλισμό μην ανησυχείς και πολύ. Αυτός πάει και έρχεται και σε μεγαλύτερα επίπεδα θα είναι κυρίως επικά επομένως διατηρείς τις αναλογίες.
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to krhth For This Useful Post:
COOL GATOS44 (24-05-15), mojo jojo (23-05-15), NoxPanos (23-05-15), The Balgrog  (23-05-15), themegacyber69 (24-05-15)
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές