Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 12-06-15, 17:10
Το avatar του χρήστη magosmpalas
magosmpalas Ο χρήστης magosmpalas δεν είναι συνδεδεμένος
Κολλητός του Shakes και του Fidget

Gilde: Προσπαθώ να νουθετήσω την κοινότητα, για να μην κάνουν αυτά που έκανα εγώ στα νιάτα μου!
Προεπιλογή "Άχρηστα αντικείμενα"

Ξέρω πως παρόμοιο θέμα έχει ξαναγίνει, αλλά τι θα λέγατε να είχαμε επιλογή να αναζητούμε ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΠΛΟΠΩΛΕΙΟ μόνο πράγματα με το στατιστικό που επιθυμούμε; Έχω βαρεθεί να μην παίρνω ποτέ πράγματα για ανιχνευτή και μόνο για μάγο. Να υπήρχε στις επιλογές για παράδειγμα κουμπί: <<Αναζήτησε μόνο αντικείμενα της κλάσης σου>> ή κάτι παρόμοιο; Φυσικά, θα υπήρχε κι η επιλογή να μπορείς να ψάξεις για τα πάντα, αλλά πιστεύω η ιδέα μου θα διευκόλυνε αρκετά τις ζωές μας.
Παλιά 12-06-15, 19:19
Το avatar του χρήστη FoReVeR_aLoNe_7
FoReVeR_aLoNe_7 Ο χρήστης FoReVeR_aLoNe_7 δεν είναι συνδεδεμένος
Μαραθωνοδρόμος της μισής διαδρομής

Gilde: Στου κουφου την πορτα....χορευουν τα ποντικια
Προεπιλογή

Πιστευω ετσι θα παραηταν ευκολο και δεν θα υπηρχε πια το νοημα του παιχνιδιου. Ενω ετσι εχεις μια αγωνια για το τι υα τυχεις καθε μερα και εχει πιο πολυ "φαση"

ευχαριστω παρα πολυ τον Gibson Elefsinaγια την καλυτερη υπογραφη!!!
The Following 3 Users Say Thank You to FoReVeR_aLoNe_7 For This Useful Post:
COOL GATOS44 (13-06-15), NoxPanos (12-06-15), The Balgrog  (12-06-15)
Παλιά 12-06-15, 22:35
sokratis72 Ο χρήστης sokratis72 δεν είναι συνδεδεμένος
Forum-troll

Gilde: Αρένα (PAN)Αργου=3
Προεπιλογή

Δυστυχώς μάγε αυτό γίνεται για να σε πιέσει η εταιρεία να ξοδέψεις μανιτάρια. Διότι αν σου έδινε αυτή την επιλογή απλά θα έβρισκες αυτό που θα ήθελες και δεν θα ξόδευες μανιτάρια με την απέλπιδα ελπίδα να βρείς κάτι που να αξίζει να τοποθετήσεις στον χαρακτήρα σου. Και φυσικά μόνο φάση δεν έχει να σε κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα αλλά έτσι κάνουν όλες οι εταιρείες. Απλά το δεχόμαστε διότι δεν είμαστε και κανένας δυνατός Server για να μπορέσουμε να προκαλέσουμε αλλαγή.
Εδώ καταργήσανε τα μανιτάρια από την τηλεόραση με την "δικαιολογία" ό,τι υπήρχαν κάποιοι που με διάφορα προγράμματα "τρέχανε" τις διαφημίσεις δίχως
να τις βλέπουν και παίρνανε τα μανιτάρια. Το πρόβλημά τους δεν ήταν εκεί,
αν προσέξεις μετά από μερικά δευτερόλεπτα σου χρεώνει τη δωρεάν πτήση (παλιότερα τα μανιτάρια) και μπορείς απλά να μετακινήσεις την μπάρα στο τέλος του βίντεο και να μην χρειαστεί να το δείς ολόκληρο.
Αυτό που συνέβη είναι πως όλοι χρησιμοποιούσαν αυτά τα μανιτάρια για να αναβαθμίσουν τις φατριές τους αντί να αγοράσουν. Και καλά κάνανε, η εταιρεία τα τσέπωσε από τους διαφημιστές αλλά δεν ήθελε να δώσει τίποτε σοβαρό σαν αντάλλαγμα σε εμάς, οπότε όσοι καταφέρανε να κερδίσουν μπόνους στην φατριά τους μαγκιά τους.
Προσωπικά έχω φτάσει τον χαρακτήρα μου στον κόσμο 6 στο 112 lvl και ανεβαίνω δίχως να ξοδέψω σέντσι. Και δεν πρόκειται ποτέ να τους κάνω την χάρη. Ακόμη και αν κάνουν κωλοτούμπες ανάποδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sokratis72 : 13-06-15 στις 07:45
The Following 4 Users Say Thank You to sokratis72 For This Useful Post:
Konstadina (22-07-15), magosmpalas (12-06-15), NoxPanos (13-06-15), themegacyber69 (21-06-15)
Παλιά 13-06-15, 13:27

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sokratis72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς μάγε αυτό γίνεται για να σε πιέσει η εταιρεία να ξοδέψεις μανιτάρια.
Μπορει να εχεις πολυ λιγο δικιο αλλα για σκεψου. Θα σου αρεσε να εχεις τα παντα ετοιμα και να μην προσπαθεις μονος σου? Κανονικα δεν θα επρεπε να σας ενοχλουν τεροια ειδους θεματα. Παιξτε το παιχνιδι για να διασκεδασετε και αποδεχτειτε το οπως ειναι. Αν ειναι ετσι λοιπον να εβαζαν σε καθε αποστολη και απο ενα μανιταρι να μην κανουν τιποτα απο μονοι τους οι παικτες.

Παλιά 13-06-15, 15:44
sokratis72 Ο χρήστης sokratis72 δεν είναι συνδεδεμένος
Forum-troll

Gilde: Αρένα (PAN)Αργου=3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο barel breaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να εχεις πολυ λιγο δικιο αλλα για σκεψου. Θα σου αρεσε να εχεις τα παντα ετοιμα και να μην προσπαθεις μονος σου? Κανονικα δεν θα επρεπε να σας ενοχλουν τεροια ειδους θεματα. Παιξτε το παιχνιδι για να διασκεδασετε και αποδεχτειτε το οπως ειναι. Αν ειναι ετσι λοιπον να εβαζαν σε καθε αποστολη και απο ενα μανιταρι να μην κανουν τιποτα απο μονοι τους οι παικτες.
Το έχω ξαναπεί και άντε να το πώ άλλη μια φορά. Αυτή είναι η καραμέλα των μανιταράδων. Θα μπορούσαν κάλλιστα οι αναβαθμίσεις των φατριών να γίνονται με τα μανιτάρια του παιχνιδιού. Ούτως η αλλιώς οι μανιταράδες θα έχουν πάντα το πλεονέκτημα των περισσότερων μπυρονιών που καταναλώνουν ημερησίως. Άρα πάντοτε θα είναι σε πλεονεκτική θέση από τους υπόλοιπους. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με τα όπλα, δεν χρειάζεται να χρεώνονται σε τέτοιο βαθμό τα όπλα που έχουν την παραμικρή αξία. Στο τέλος μένουν 5-10 άτομα που τα σκάνε για να είναι πρώτοι και δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Βεβαίως
αυτοί που ξοδεύουν ένα κάρο λεφτά σε ένα παιχνίδι και τρέμει το φυλλοκάρδι τους μην τυχόν τους φτάσει κανείς άλλος θα πρέπει να κοιταχτούν λιγάκι σε κάνα ειδικό για να διευθετήσουν τα κόμπλεξ κατωτερότητάς τους.
Διότι το μόνο που κάνουν είναι να ισοσταθμίζουν με το πορτοφόλι τους την έλλειψη ικανοτήτων. Και αυτό το συντηρεί η κάθε εταιρεία απλά επειδή την διευκολύνει στο να τα τσεπώνει.
Παλιά 13-06-15, 16:06

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sokratis72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ξαναπεί και άντε να το πώ άλλη μια φορά. Αυτή είναι η καραμέλα των μανιταράδων. Θα μπορούσαν κάλλιστα οι αναβαθμίσεις των φατριών να γίνονται με τα μανιτάρια του παιχνιδιού. Ούτως η αλλιώς οι μανιταράδες θα έχουν πάντα το πλεονέκτημα των περισσότερων μπυρονιών που καταναλώνουν ημερησίως. Άρα πάντοτε θα είναι σε πλεονεκτική θέση από τους υπόλοιπους. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και με τα όπλα, δεν χρειάζεται να χρεώνονται σε τέτοιο βαθμό τα όπλα που έχουν την παραμικρή αξία. Στο τέλος μένουν 5-10 άτομα που τα σκάνε για να είναι πρώτοι και δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Βεβαίως
αυτοί που ξοδεύουν ένα κάρο λεφτά σε ένα παιχνίδι και τρέμει το φυλλοκάρδι τους μην τυχόν τους φτάσει κανείς άλλος θα πρέπει να κοιταχτούν λιγάκι σε κάνα ειδικό για να διευθετήσουν τα κόμπλεξ κατωτερότητάς τους.
Διότι το μόνο που κάνουν είναι να ισοσταθμίζουν με το πορτοφόλι τους την έλλειψη ικανοτήτων. Και αυτό το συντηρεί η κάθε εταιρεία απλά επειδή την διευκολύνει στο να τα τσεπώνει.
Εσυ εχεις ξεφυγει απο το θέμα. Δεν ειμαι υπερ στο να βαζει καποιος λεφτα για ενα browser game (ΠΟΤΕ δεν το εχω κανει σε κανενα παιχνιδι). Αλλα τωρα ειναι αλλο το θεμα μας και απαντα σε αυτο που είπα, ουτε σε φατριες ουτε σε φυλλοκαρδια!!! Ο μαγος μπαλας ειπε για τα αντικειμενα και γω σε ρωταω, θα σου αρεσε να τα εχεις ολα ετοιμα?

Παλιά 13-06-15, 18:00
Το avatar του χρήστη magosmpalas
magosmpalas Ο χρήστης magosmpalas δεν είναι συνδεδεμένος
Κολλητός του Shakes και του Fidget

Gilde: Προσπαθώ να νουθετήσω την κοινότητα, για να μην κάνουν αυτά που έκανα εγώ στα νιάτα μου!
Προεπιλογή

Εμμ...
Μηπως πρεπει να κλειδωσει;
Παλιά 13-06-15, 20:15
Το avatar του χρήστη mxkrtg
mxkrtg Ο χρήστης mxkrtg δεν είναι συνδεδεμένος
Θρύλος του Forum

Gilde: "έχεις φτάσει τόσο κοντά. Αλήθεια, ξέρεις ποιος είναι ο αγαπημένος ήρωας των Shakes And Fidget; Αν ναι, πήγαινε στο πρώτο θέμα που έφτιαξε ο Άργος"
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο magosmpalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω πως παρόμοιο θέμα έχει ξαναγίνει, αλλά τι θα λέγατε να είχαμε επιλογή να αναζητούμε ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΠΛΟΠΩΛΕΙΟ μόνο πράγματα με το στατιστικό που επιθυμούμε; Έχω βαρεθεί να μην παίρνω ποτέ πράγματα για ανιχνευτή και μόνο για μάγο. Να υπήρχε στις επιλογές για παράδειγμα κουμπί: <<Αναζήτησε μόνο αντικείμενα της κλάσης σου>> ή κάτι παρόμοιο; Φυσικά, θα υπήρχε κι η επιλογή να μπορείς να ψάξεις για τα πάντα, αλλά πιστεύω η ιδέα μου θα διευκόλυνε αρκετά τις ζωές μας.
Σκέψου όμως ότι πλέον έχεις 3 ακόμα χαρακτήρες να ντύσεις. Ειδικά από την στιγμή που δεν βάζεις μανιτάρια, όλα τα αντικείμενα σε βοηθάνε (βασικά όχι όλα αλλά, αλλά τα "πολύτιμα"). Τα υπόλοιπα πάλι, δεν είναι εντελώς άχρηστα μπορούν να πεταχτούν στην τουαλέτα.

Πχ εγώ σαν πολεμιστής έχω βρει αντικείμενο (κράνος) με επιδεξιότητα +17 σε σχέση με ότι φορούσα.
Το αγόρασα χωρίς δεύτερη σκέψη, και το πέταξα στην τουαλέτα, αλλάζοντας το σε μία κουκούλα μάγου, με αλλαγμένο μπόνους στην ευφυία. Όχι το ιδανικό, αλλά ο ακόλουθος μου μια χαρά το χάρηκε .

Τέλος, σκέψου πως υπάρχουν και άλλοι παίκτες οι οποίοι δεν παίζουν με τον συμβατικό τρόπο (ασχέτως με το αν αυτό είναι καλό ή κακό, σωστό η λάθος). Πχ αν θυμάμαι καλά ο Χάμπος μας, παίζει κυρίως με αντικείμενα αντοχής (σαν tank). Εγώ πάλι, στον δεύτερο διακομιστή (ή στον 123playgames δεν θυμάμαι) έπαιζα σαν "ανιχνευτοφονέας"-φορούσα αντικείμενα πολεμιστή με + επιδεξιότητα μόνο (και κάποιους άλλους παραμέτρους). Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τα αποτελέσματα, αλλά είχα αυτή την επιλογή.

Επομένως το αν είναι άχρηστα τα αντικείμενα, χωράει πολύ συζήτηση και είναι και κάπως υποκειμενικό. Μπορεί ο Χ να θέλει αντικείμενα με αντοχή, ο Y επικά με +3, ο Ζ επικά με + σε όλα κτλ, επομένως αλλαγή του μαγαζιού με αντικείμενα "παραγγελίας" (που μας έρχονται κουτί που θα λέγαμε) είναι για μένα ουτοπικό.

ΆΛλους λόγους μας ανέφερε και ο barel Breaker: Παίζοντας ένα παιχνίδι, η χαρά (ή η δική μου χαρά για ένα RPG ) είναι να βρω αντικείμενα. Σε άλλα παιχνίδια πιο προχωρημένα κάνεις Dungeons (αποστολές σε μπουντρούμια) στα οποία οι αντίπαλοι πετάνε διάφορα αντικείμενα. Πάνω κάτω το ίδιο ισχύει σε όλα τα RPG.

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν στο παραπάνω ποστ:

-Έπαιξα αρκετό καιρό (1+χρόνο) χωρίς μανιτάρια (περίπου 180 λέβελ-χωρίς τα μπόνους του λευκώματος ή των ομαδικών μπουντρουμιών). Ποτέ δεν ενοχλήθηκα από αντικείμενα που είχαν οι αντίπαλοι μου πέραν από το αναμενόμενο "ΠΩΠΩ τον είχα τον άτιμο, αλλά δες τι όπλο έχει.." Φυσικά μετά από μερικές μέρες ή επίπεδα το ίδιο γινόταν και σε μένα, αποκτούσε και εγώ αντικείμενο για το οποίο έλεγαν οι γύρω μου "ΠΩΠΩ δες τον τυχερό τον mxkrtg τί όπλο του έβγαλε".

-Στη συνέχεια μιας και με με ευχαριστούσε το παιχνίδι, μπήκα και εγώ στο στρατόπεδο τον μανιταράδων. Έγινε δηλαδή αυτόματα το κομπλεξικό παιδάκι με τα λεφτά του μπαμπάκα ε; Μάλιστα. Ποτέ δεν χρειάστηκε να καταφύγω σε σπαμάρισμα μανιταριών για να πάρω ένα νέο αντικείμενο με +στο βασικό μου. Όπως έπαιζα πριν συνέχιζα να παίζω.

-Σπαμάρισμα μανιταριών για αντικείμενα άρχισε να γίνεται κυρίως με το event επικών (όχι οτι πριν δεν γινόταν, αλλά το συγκεκριμένο event έδωσε μια άλλη δυναμική). Ποτέ για εύρεση αντικειμένου με + στο βασικό στατιστικό: Αυτοκτονική πράξη.. Το σπαμάρισμα των κομπλεξικών μανιταράδων γινόταν μόνο για επικά αντικείμενα (τελείως διαφορετική πράξη από αυτή που μας έδωσε στην ιδέα/απορία/παράπονο ο magosmpalas.

-Ένα μεγάλο μέρος από πλευράς στρατηγικής στο συγκεκριμένο παιχνίδι έχει γίνει από τους κομπλεξικούς μανιταράδες (μία περιήγηση στο φόρουμ μας για τα βίντεο του ghatzige, το πρόγραμμα του coffinmaker για το λεύκωμα, τον dmg calculator, τα ποστ για αριθμητικές ακολουθίες του xalaki κτλ κτλ συγγνώμη αν ξεχνάω κανένα ή αν ανέφερα λάθος όνομα).

Εάν τα παιδιά ήταν τόσο κομπλεξικά, γιατί άραγε δεν κράταγαν τα "μυστικά" αυτά για τον εαυτό τους;

- Κάποιοι θα εκπλαγούν αλλά το ότι αγόρασες μανιτάρια, δεν σε κάνει αυτομάτως νικητή. Επίσης θα εκπλαγούν και από το γεγονός ότι οι στραγητικές που ακολουθούνται είναι οι ίδιες. Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη θα προκαλέσει το γεγονός πώς μεταξύ μανιταράδων (που δεν είναι 5-10 αλλά τουλάχιστον όσο έπαιζα εγώ ήταν 100-στον s1-) γίνονται ομηρικές μάχες. Σίγουρα ένας που αγοράζει μανιτάρια έχει πλεονέκτημα σε σχέση με αυτούς που δεν αγοράζουν, αλλά το ξύλο που πέφτει μεταξύ μανιταράδων είναι 100 φορές πιο σκληρό απ'οτι το ξύλο που πέφτει στις παιδικές κατηγορίες...Αν και τουλάχιστον στον διακομιστή μου τα πνεύματα έχουν ηρεμήσει, ο πρώτος παίκτης Biggad στην διάρκεια μίας μέρας, πέφτει στην 10+ θέση κατά την διάρκεια των μαχών.

Αλήθεια, πώς καταφέρνουν να τον ρίξουν οι υπόλοιποι; Αφού αγοράζει μανιτάρια!!!!!

-Τέλος, να σημειώσω πώς ένα μεγάλο μέρος των εσόδων είναι από τις δωρεές των παικτών (τις αγορές μανιταριών). Δηλαδή ο χώρος στον οποίο γράφει δωρεάν κάποιος λούζοντας με χαρακτηρισμούς τα παιδιά που πληρώνουν/πλήρωσαν, συντηρείται από τα παιδιά που πληρώνουν/πλήρωσαν για το παιχνίδι.

ΥΓ: Πιστεύω ότι κάθε καλή προσπάθεια πρέπει να ανταμοίβεται. Για να γίνει το παιχνίδι και να συντηρηθεί το φόρουμ κάποιος έπρεπε να δουλέψει. Μιας και με ευχαριστούσε το παιχνίδι όσο και η παραμονή μου στο φόρουμ, αποφάσισα να ανταμοίψω (να αγοράσω μανιτάρια πληρώνοντας την εταιρεία και τους εγαζόμενους της) τα άτομα που εργάστηκαν σε αυτή. Όσο η δουλειά που γινόταν με ευχαριστούσε συνέχισα να την επιβραβεύω.

Είναι ένας υπάνθρωπος με τεράστιο κόμπλεξ που θεώρησα ότι κάποιος έπρεπε να πληρωθεί για το έργο που και τις υπηρεσίες που μου παρείχε ε;

ΥΓ2: Φυσικά μπορεί ο καθένας να γράψει τις σκέψεις του για το παιχνίδι. Καλό θα ήταν όμως να προσέχουμε τους χαρακτηρισμούς μας, αλλά και την τοποθεσία. Μπορεί κάλλιστα ο καθέας να ανοίξει ένα θέμα και να μας πει "εγώ δεν αγοράζω μανιτάρια γιατί Α-Β-Γ κτλ"
και δεν συμφωνώ με αυτούς που αγοράζουν γιατί Α-Β-Γ"

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σε κάθε θέμα που ανοίγει ανεξαρτήτου θεματολογίας να υπάρχει η ίδια απάντηση ή να υπάρχει ένα θέμα με το οποίο απλώς λέμε " Η τάδε κατηγορία παικτών είναι μπιπ και μπιπ ΤΕΛΟΣ".

ΥΓ 3: Magosmpalas, το θέμα σου έχει συζητηθεί και στο παρελθόν. Η εταιρεία έχει πάρει τις όποιες ιδέες των παικτών έχουν προταθεί και έχει επιλέξει ποιες θα εφαρμόσει. ΕΠομένως μιας και το θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο παρελθόν, θα κλειδώσει
The Following 4 Users Say Thank You to mxkrtg For This Useful Post:
GmNitro (23-06-15), MadnessReigns (14-06-15), magosmpalas (14-06-15), themegacyber69 (21-06-15)
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές