Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 14-10-16, 01:01
Το avatar του χρήστη Άργος
Άργος Ο χρήστης Άργος δεν είναι συνδεδεμένος
Community Manager

Προεπιλογή Πώς να ανεβάσετε εικόνες στο φόρουμ

Ίσως οι περισσότεροι γνωρίζετε την διαδικασία, αλλά μιας και τα παλιότερα θέματα βοήθειας έχουν πρόβλημα με τις εικόνες τους (δεν εμφανίζονται πια) ας δώσουμε κάποιες οδηγίες ξανά.

Α) Ως "σύνδεσμοι"

1.
Θα πρέπει πρώτα να "ανεβάσετε" τις εικόνες που επιθυμείτε σε κάποια σελίδα στο διαδίκτυο για αυτό τον σκοπό. Προσωπικά, χρησιμοποιώ το imgur αλλά μπορείτε να διαλέξετε μεταξύ πολλών ανάλογων ιστοσελίδων

2.
Στη σελίδα που θα φιλοξενήσει την εικόνα μας, ψάχνουμε για μία επιλογή όπου θα μας επιτρέψει να ανεβάσουμε τις εικόνες μας. Στο παράδειγμα μας, πάνω και αριστερά:
"Upload Image"

3.
Διάφοροι ιστότοποι μας επιτρέπουν να ανεβάσουμε είτε πολλές εικόνες μαζί, είτε μία μία. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα μπορούμε:
Ι. να πατήσουμε την επιλογή "Browse" όπου και θα μας ανοίξει ένα νέο παράθυρο, στο οποίο θα πρέπει να επιλέξουμε τις εικόνες που θέλουμε, αφού τις εντοπίσουμε στον υπολογιστή μας (μπορούμε να επιλέξουμε παραπάνω από μία εικόνες ταυτόχρονα)
ΙΙ. να κάνουμε "drag and drop" (ή να σύρουμε) τις επιλεγμένες εικόνες από τον φάκελο στον υπολογιστή μας, πάνω στον χώρο της σελίδας μέσα στις διακεκομμένες γραμμούλες

4.
Οι εικόνες μας πλέον έχουν "ανέβει¨και μπορούμε να τις μοιραστούμε και με άλλα άτομα, εύκολα, γρήγορα, και πολλές φορές.

5.
Όταν θέλουμε να μοιραστούμε μια εικόνα θα πρέπει να βρούμε το "link" της, τον σύνδεσμο που την χαρακτηρίζει. Ανάλογα με την σελίδα που επιλέξαμε υπάρχουν και διάφοροι τρόποι (πχ σε άλλες σελίδες η πληροφορία είναι γραμμένη απευθείας ενώ σε άλλες πρέπει να περάσουμε τον κέρσορα του ποντικιού πάνω από την εικόνα πους μας ενδιαφέρει).
Ένας σίγουρος τρόπος είναι να κάνουμε δεξί κλικ πάνω στην εικόνα που μας ενδιαφέρει και να επιλέξουμε "Άνοιγμα σε νέα καρτέλα" και να ανοίξουμε μία νέα καρτέλα με την εικόνα που μας ενδιαφέρει.
Εκεί είναι άμεσα διαθέσιμο το link της εικόνας (κίτρινη περιοχή)

6.
Άλλη επιλογή είναι να πάρουμε απευθείας το Link από τον πάροχο της σελίδας που ανεβάσαμε τις εικόνες, κάπως έτσι.

7.
Σειρά έχει η επικόλληση της εικόνας μας. Ερχόμαστε στο φόρουμ, ανοίγουμε ένα νέο θέμα/μήνυμα και επιλέγουμε το εικονίδιο της εικόνας:

Στο νέο παράθυρο κάνουμε επικόλληση το link της εικόνας που μας ενδιαφέρει.

Η διεύθυνση της εικόνας μας θα βρίσκεται ανάμεσα σε δύο "image tages"

/IMG][/IMG]

ΠΡΟΣΟΧΗ

μιας και μιλάμε για εικόνες, θα πρέπει πάντα να προσθέτουμε την ένδειξη i. μπροστά από τον σύνδεσμο μας. Άλλες φορές ο τρόπος γίνεται αυτόματα (βήμα 6) άλλες φορές πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας (βήμα 5).

Αυτό ήταν, η εικόνα μας έχει ανέβει στο φόρουμ.

Β) Ως "συνημμένα"

σε αυτή την περίπτωση, απλώς επιλέγουμε την ανάλογη εντολή, μέσα από την επεξεργασία μηνύματος

Γ) Με βοηθητικά, δωρεάν προγραμματάκια

Η διαδικασία μπορεί να απλοποιηθεί χρησιμοποιώντας κάποιοι πρόγραμμα από το διαδίκτυο. Ο τρόπος αυτός αφήνεται σαν άσκηση προς τον αναγνώστη.

------------------------------------------------------------
ΥΓ: Το θέμα είναι ανοικτό προς όλους, ώστε να προταθούν και άλλοι τρόποι ανεβάσματος εικόνας (υπάρχουν πολλές επιλογές). Μπορείτε λοιπόν να προτείνετε την δική σας διαδικασία, χρησιμοποιώντας σελίδες ή προγράμματα τα οποία είναι δωρεάν.

ΥΓ2: Αποφύγετε λοιπά σχόλια (καλό, όχι καλό, εγώ το κάνω πιο γρήγορα κτλ κτλ). Φροντίστε το ποστ σας να είναι κατανοητό και εντός περιεχομένου, διαφορετικά θα διαγράφετε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άργος : 14-10-16 στις 16:36 Αιτία: Β σε Γ
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Άργος For This Useful Post:
Beorn (14-10-16), Bruenor Battlehammer (14-10-16), mojo jojo (14-10-16)
Παλιά 14-10-16, 16:10
Το avatar του χρήστη Bruenor Battlehammer
Bruenor Battlehammer Ο χρήστης Bruenor Battlehammer δεν είναι συνδεδεμένος
Κολλητός του Shakes και του Fidget

Περιοχή: Mithral Hall
Question

Καλησπέρα

Καταρχήν ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό. Πιστεύω θα βοηθήσει όλους όσους θα θελήσουν να εμπλουτίσουν κάποιο θέμα τους με εικόνες.

Έχω όμως και δύο ερωτήσεις:

1. Οι εικόνες που εισάγονται σε ένα θέμα με τον τρόπο "Α" είναι ορατές και σε μη συνδεδεμένους χρήστες ή φαίνεται μόνο το link τους όπως συμβαίνει με τον τρόπο "Β" (που έχω ήδη δοκιμάσει);

2. Με τον τρόπο "Α" υπάρχει όριο στον αριθμό των εικόνων ανά post, όπως με τον τρόπο "Β" ή όχι;

Υ.Γ.
Φαντάζομαι πως ο τρόπος εισαγωγής εικόνας με βοηθητικά προγραμματάκια είναι ο τρόπος "Γ" και έχει γίνει λάθος στην αρίθμηση ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bruenor Battlehammer : 14-10-16 στις 16:13
Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Bruenor Battlehammer For This Useful Post:
magosmpalas (15-10-16)
Παλιά 14-10-16, 16:40
Το avatar του χρήστη Άργος
Άργος Ο χρήστης Άργος δεν είναι συνδεδεμένος
Community Manager

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Bruenor Battlehammer Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Οι εικόνες που εισάγονται σε ένα θέμα με τον τρόπο "Α" είναι ορατές και σε μη συνδεδεμένους χρήστες ή φαίνεται μόνο το link τους όπως συμβαίνει με τον τρόπο "Β" (που έχω ήδη δοκιμάσει);
Ναι, δεν χρειάζεται σύνδεση στο φόρουμ

Παράθεση:
2. Με τον τρόπο "Α" υπάρχει όριο στον αριθμό των εικόνων ανά post, όπως με τον τρόπο "Β" ή όχι;
ναι αλλά είναι μεγαλύτερο από τις 5 που επιτρέπει ο τρόπος Α (αν θυμάμαι σωστά είναι 10 εικόνες)

Παράθεση:
Φαντάζομαι πως ο τρόπος εισαγωγής εικόνας με βοηθητικά προγραμματάκια είναι ο τρόπος "Γ" και έχει γίνει λάθος στην αρίθμηση ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι;
Ναι
Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Άργος For This Useful Post:
Παλιά 28-10-16, 00:16

Angry

Προσπάθησα να προσθέσω εικόνα σε θέμα μου και από το imgur και από το lightshot, πρόσθεσα και το "i" στο link αλλά δεν... Δοκίμασα να προσθέσω και τύπο αρχείου στο τέλος, αλλά πάλι τζίφος... Στην προεπισκόπηση μου βγάζει μόνο το εικονίδιο του αρχείου εικόνας (που σημαίνει πως δεν την εμφανίζει)...
Τι σκ@τ@ κάνω λάθος δεν έχω καταλάβει...
Παλιά 28-10-16, 01:21
Το avatar του χρήστη mxkrtg
mxkrtg Ο χρήστης mxkrtg δεν είναι συνδεδεμένος
Θρύλος του Forum

Περιοχή: Σουβλακιστάν
Προεπιλογή

Απλώς δημοσίευσε το post σου. Μπορούμε να δούμε και εμείς τον κώδικα (με quote) ή ο Άργος (με μία λειτουργία EDIT) και να σου πούμε/πει πού κάνεις λάθος.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to mxkrtg For This Useful Post:
Bruenor Battlehammer (28-10-16), Άργος (28-10-16)
Παλιά 04-11-16, 13:36

Προεπιλογή

Κατάφερα τελικά να ανεβάσω εικόνα επιτυχώς, αλλά μόνο μέσω imgur (ένα site που δε χρησιμοποιώ και έπρεπε να κάνω εγγραφή κλπ...). Αντίθετα από το lightshot που χρησιμοποιώ συχνά, δεν κατάφερα να βρω πως γίνεται.

Υπάρχει περίπτωση κάποιος πιο έμπειρος στη διαδικασία από εμένα να δοκιμάσει να ανεβάσει μια εικόνα στο φόρουμ μέσω του lightshot και να μου πει αρχικά αν γίνεται και στη συνέχεια με ποιο τρόπο;

Ευχαριστώ.
Παλιά 04-10-17, 21:58
Το avatar του χρήστη NSG6
NSG6 Ο χρήστης NSG6 δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Περιοχή: Βατικανό
Προεπιλογή οκ ετσι?

δεν μου βγαινη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NSG6 : 04-10-17 στις 22:02
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-17, 22:01
Το avatar του χρήστη NSG6