Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 17-05-18, 13:55
Το avatar του χρήστη kratos
kratos Ο χρήστης kratos δεν είναι συνδεδεμένος
Forum-troll

Περιοχή: Waterland
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην kratos Send a message via Skype™ to kratos
Question Μεταφορά

Γεια σας. ηθελα να ρωτησω εαν γινεται να μεταφερεις τον παικτη σου σε αλλο σερβερ. πχ εγω τωρα ειμαι στον s5 γινεται να παω στον s6 η σε καποιον διεθνη?

Κάτι ακόμα, οι admins του φορουμ εχουν σχεση με το administration του ιδιου του παιχνιδιου η απλα ειναι ''εκπρόσωποι τύπου'' ? ?
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-18, 14:50
kotsos97 Ο χρήστης kotsos97 δεν είναι συνδεδεμένος
Forum-troll

Προεπιλογή

οχι δεν γινεται
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to kotsos97 For This Useful Post:
kratos (18-05-18), The Balgrog  (18-05-18)
Παλιά 18-05-18, 17:04
Το avatar του χρήστη The Balgrog
The Balgrog Ο χρήστης The Balgrog δεν είναι συνδεδεμένος
Warden

Περιοχή: Εδώ, εκεί, παραπέρα...
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. ηθελα να ρωτησω εαν γινεται να μεταφερεις τον παικτη σου σε αλλο σερβερ. πχ εγω τωρα ειμαι στον s5 γινεται να παω στον s6 η σε καποιον διεθνη?

Κάτι ακόμα, οι admins του φορουμ εχουν σχεση με το administration του ιδιου του παιχνιδιου η απλα ειναι ''εκπρόσωποι τύπου'' ? ?
Για να δώσω μια πιο εκτενή απάντηση,

Δεν γίνεται, και ούτε μάλλον θα γίνει ποτέ δυνατή η μεταφορά χαρακτήρων από server σε server. Το πρόβλημα υπάρχει στο ότι κάθε server αναπτύσσεται με το δικό του χρονοδιάγραμμα που ξεκινάει από τότε που ανοίγει. Δεν είναι πολύ δίκαιο να μεταφέρεται ένας χαρακτήρας 200 level σε έναν server που είναι ανοιχτός 3 μέρες (για να δώσω ένα extreme παράδειγμα). Πέραν αυτού, υπάρχουν αρκέτες τεχνικές δυσκολίες, δεν θα μπω σε λεπτομέριες εδώ.

Τώρα για τη δεύτερη ερώτηση,
Οι "admins" του forum είναι πλέον μόνο ο Άργος ο οποίος είναι, Community Manager. Η δουλεία του είναι ακριβώς αυτή, είναι υπεύθυνος για την κοινότητα της χώρας η οποία του έχει ανατεθεί. Αν ασχολείται με το administration του ίδιου του παιχνιδιού με αυτή την έννοια, ναι. Αν προγραμματίζει ή σχεδιάζει το παιχνίδι, δεν μπορώ να ξέρω αλλά αμφιβάλλω μιας και δεν είναι αυτός ο τίτλος του.

Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to The Balgrog For This Useful Post:
kratos (18-05-18)
Παλιά 18-05-18, 17:20
Forum-troll

Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην kratos Send a message via Skype™ to kratos
Cool

περιεργο πάντως, πως ετυχε να ερθει ο ιδιος σε επαφη με ολοκληρη εταιρεια. εντυπωσιακο

Οσο αφορά την μεταφορα εννουσα σε λογικά πλαισια (πχ ενα καινουργιος σερβερ να μην μπορει να παρει πανω απο 1 συγκεκριμενο λβλ)
γνκ να υπαρχουν φιλτρα κτλπ.
Επισης πιστευω θα επρεπε να υπαρχει 1 σερβερ για καθε χωρα μιας και υπαρχει τοσο μικρη συνδεσημοτητα και εχω βαρεθει να παιζω φαπες και απο 550 θεση να φτανω 350 σε 4 μηνες(δουλειας μεν αλλα και παλι) ανταγωνιστηκοτητα εχουν μονο οι πρωτοι 5 ξερωγω.
ΥΓ: για την μεταφορα σερβερ εννοω αν ο 1ος ειναι πχ 400 να μπορουν να μπουν στον σερβερ αυτου που ειναι 100++
αν στον σερβερ ο πρωτος ειναι 150 να μπορουν να μπουν οσοι ειναι μεχρι 70 λβλ

γενικα αν ηθελαν θα το εκαναν καλα.

συγγνωμη αν τα εγραψα λιγο αχταρμα αλλα ειμαι κουρασμενος και δεν εχω ορεξη για review χεχε :Δ
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-18, 23:33
Το avatar του χρήστη katastrofeas
katastrofeas Ο χρήστης katastrofeas δεν είναι συνδεδεμένος
ΤΟ μέλος

Περιοχή: Άλφα Του Κένταυρου.
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επισης πιστευω θα επρεπε να υπαρχει 1 σερβερ για καθε χωρα μιας και υπαρχει τοσο μικρη συνδεσημοτητα και εχω βαρεθει να παιζω φαπες και απο 550 θεση να φτανω 350 σε 4 μηνες(δουλειας μεν αλλα και παλι) ανταγωνιστηκοτητα εχουν μονο οι πρωτοι 5 ξερωγω.
Αυτή η κατάσταση με την ύπαρξη πολυάριθμων server ξεκίνησε σε μια εποχή όπου το παιχνίδι είχε πολύ περισσότερο παικτικό κοινό σε σχέση με τώρα. Για μεγάλες κοινότητες όπως της Γερμανίας δικαιολογείται η ύπαρξη πολλών διακομιστών λόγω των πολλών παικτών που υπάρχουν εκεί παρόλα αυτά ακόμα και σε μια τόσο μεγάλη κοινότητα 38 διακομιστές είναι μεγάλη υπερβολή. Σε αυτή την κατάσταση βρεθήκαμε διότι η εταιρεία στην προσπάθειά της να αυξήσει τις πωλήσεις μανιταριών (και άρα το κέρδος της) άνοιγε κάθε τρεις και λίγο server για να ικανοποιήσει περισσότερους παίκτες οι οποίοι ήθελαν να βρίσκονται στην κορυφή της κατάταξης.

Η ύπαρξη 6 κόσμων στην Ελλάδα για παράδειγμα στηρίζει το παραπάνω επιχείρημα, σε καμία περίπτωση οι Έλληνες παίκτες θα μπορούσαν να κρατήσουν ενεργούς ακόμη και τους μισούς από τους ήδη υπάρχοντες server. Αυτό αποδεικνύεται εύκολα αν παρατηρήσουμε την κατάσταση που επικρατεί σήμερα σε όλους τους ελληνικούς κόσμους που στην καλύτερη περίπτωση υπάρχουν 500-800 παίκτες ενεργοί ή ημιενεργοί στον καθένα. Παρόλα αυτά, αν κάποιος διαβάσει παλιά θέματα αυτού του Forum θα δει ότι οι χρήστες συνεχώς ζητούσαν νέους server ώστε να καταφέρουν να βρεθούν έστω και για μερικές ώρες στην κορυφή της κατάταξης καθώς μετά αναπόφευκτα πρώτοι κατέληγαν όσοι αγόραζαν μανιτάρια με τα τσουβάλια.

Βέβαια, αυτή η τακτική της εταιρείας σταμάτησε με το άνοιγμα του πρώτου διεθνή διακομιστή το 2015 καθώς από τότε και μετά σταμάτησαν να ανοίγουν server για την κάθε χώρα ξεχωριστά.

Μιας και θίχτηκε αυτό το θέμα θα παραθέσω παρακάτω και ένα θέμα που είχα δημιουργήσει κάποτε με ιδέες για συγχώνευση κόσμων
( http://forum.sfgame.gr/showthread.php?t=9948 )
Επίσης, μια επίσημη ανακοίνωση για τον λόγο που δεν μπορούν να γίνουν οι πολυπόθητες συγχωνεύσεις
( http://forum.sfgame.gr/showpost.php?p=90867&postcount=7 )
kratos (18-05-18)
Παλιά 18-05-18, 23:54
Forum-troll

Thumbs down

σας παρακαλώ εαν γνωρίζεται κατι για τον δικο μου σερβερ (s5) ποσα περιπου μελη μπαινουν. η το μελλον του οτιδηποτε. πειτε μου.
Γιατι εγω ειμαι 242 λβλ και ειναι πλεον αργα να ανοιξω καινουργιο. μετα απτα μανιταρια που εχω παρει
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-18, 00:10
Το avatar του χρήστη katastrofeas
katastrofeas Ο χρήστης katastrofeas δεν είναι συνδεδεμένος
ΤΟ μέλος

Περιοχή: Άλφα Του Κένταυρου.
Προεπιλογή

Παράθεση:
σας παρακαλώ εαν γνωρίζεται κατι για τον δικο μου σερβερ (s5) ποσα περιπου μελη μπαινουν. η το μελλον του οτιδηποτε. πειτε μου.
Γιατι εγω ειμαι 242 λβλ και ειναι πλεον αργα να ανοιξω καινουργιο. μετα απτα μανιταρια που εχω παρει
Προσωπικά δεν γνωρίζω με ακρίβεια πόσοι παίκτες παίζουν σε κάθε κόσμο. 'Ομως με ένα απλό ψάξιμο στο Hall Of Fame και βλέποντας πόσοι παίκτες έχουν φίλτρα πάνω τους μπορώ να συμπεράνω τα νούμερα που ανέφερα παραπάνω.

Για το αν αξίζει να κάνει κάποιος μια νέα αρχή αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά καθώς ο καθένας έχει ξοδέψει διαφορετικό χρόνο και χρήμα. Αν μιλήσω για την δική μου περίπτωση έπαιζα στον Ελληνικό κόσμο 2 από τον Μάιο του 2012 μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2016 καθημερινά. Το 2017 άφησα το παιχνίδι λόγω πανελληνίων και επέστρεψα για ένα μικρό διάστημα το καλοκαίρι μέχρι που άνοιξε ο 18ος διεθνής διακομιστής τον Ιούλιο. Τότε πήρα την απόφαση να αφήσω τον παίκτη μου 339 επίπεδο μάγο και να παίξω αποκλειστικά στον 18ο Διεθνή από την πρώτη μέρα που ξεκίνησε, ούτως ή άλλως ποτέ μου δεν έβαλα χρήματα στο παιχνίδι και δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα η πρόοδος που θα έχανα. Αυτή την στιγμή στον 18ο διεθνή είμαι στο επίπεδο 266 μετά από 10 μήνες παιχνιδιού χωρίς καθόλου μανιτάρια και σίγουρα μπορώ να πω ότι άξιζε τον κόπο αφού για πρώτη φορά είχα την ευκαιρία να καταπιαστώ με ανιχνευτή.

Σίγουρα θα μου πει κάποιος με μια δόση υπερβολής: " Αν έπαιζες ακόμα στον κόσμο 2 τώρα θα ήσουν 400 επίπεδο" και θα του απαντήσω: "Σε έναν αδιάφορο κόσμο το επίπεδο δεν έχει σημασία".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katastrofeas : 19-05-18 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-18, 11:58
Forum-troll

Προεπιλογή

ποιος ειναι ο πιο ενεργος σερβερ τωρα?(και θα ειναι? )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές