Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 09-05-16, 19:11
Το avatar του χρήστη Zariche
Zariche Ο χρήστης Zariche δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Post Newbie/Στατιστικά Μάγου

Χαίρετε τυχοδιώκτες, σήμερα μιας και είχα μπόλικο χρόνο στην διάθεση μου αποφάσισα να κάνω έναν οδηγό για στατιστικά μάγου στο S&F.
Προτού ξεκινήσουμε να πω πως είναι προσωπική μου άποψη για το πως πρέπει να στηθεί ένας μάγος. Ας μην πολυλογώ όμως... πάμε αμέσως στο ψητό

1. Στατιστικά & Μοτίβο
Ως μάγος το κύριο χαρακτηριστικό μας είναι η ευφυΐα και δευτερεύον η αντοχή και αμέσως μετά έρχεται η τύχη.
Είναι τα τρία πιο βασικά χαρακτηριστικά με τα όπια και θα ασχοληθούμε, εγώ προσωπικά έχω επιλεξεί ένα μοτίβο για το πόσο και ποτέ πρέπει να ανεβάζω τα στατιστικά μου.

Ένα απλό παράδειγμα είναι αυτό εάν η ευφυΐα μας είναι "200" (μιλάμε πάντα για βάση και όχι σύνολο) τότε θα υπολογίσετε την αντοχή σας γύρω στο 70-80% της ευφυΐας σας δηλαδή περίπου 140-160 αντοχή. Η τύχη πρέπει να είναι περίπου στο 50-60% διάφορα από το μέγιστο της ευφυΐας σας και η Δύναμη/Επειδεξιότητα στο 10%. Και για να γινει
πιο σαφές ορίστε ένας πίνακας με το πως πρέπει να είναι τα στατιστικά

-Δύναμη: 20 (10%)
-Επιδεξιότητα: 20 (10%)
-Ευφυΐα: 200 (100%)
-Αντοχή: 160 (80%)
-Τύχη: 120 (60%)
__________________________________________________ _________________________
"Να επενθυμίσω πως πάντα υπολογίζουμε με βάση την ευφυΐα"

"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zariche : 09-05-16 στις 21:47
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-16, 17:53
grekos Ο χρήστης grekos δεν είναι συνδεδεμένος
Μανιταράκι

Προεπιλογή

Εγώ φίλε μου θα διαφωνήσω.
Δύναμη - Επιδεξιότητα = τελείως άχρηστες, μιά και οι μάγοι δεν μπορούν να αποφύγουν κτυπήματα, τζάμπα ξόδεμα πόρων...
Θα έβαζα τύχη στο 80% και αντοχή στο 60%, ώστε να δίνεις πιό συχνά κρίσιμα κτυπήματα. Όταν η τύχη πάει 50% (και έχεις και περιθώριο), φόρτωνε αντοχή.
Η ευφυία βέβαια όσο πιό πολύ μπορείς!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-16, 18:43
themegacyber69 Ο χρήστης themegacyber69 δεν είναι συνδεδεμένος
Μαραθωνοδρόμος της μισής διαδρομής

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grekos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύναμη - Επιδεξιότητα = τελείως άχρηστες, μιά και οι μάγοι δεν μπορούν να αποφύγουν κτυπήματα, τζάμπα ξόδεμα πόρων...
Θα έβαζα τύχη στο 80% και αντοχή στο 60%, ώστε να δίνεις πιό συχνά κρίσιμα κτυπήματα. Όταν η τύχη πάει 50% (και έχεις και περιθώριο), φόρτωνε αντοχή.
Κανενα στατιστικο δεν ειναι αχρηστο ολα τα στατιστικα ειναι χρησιμα και χρειαζονται για τον παικτη μας βεβαια πρεπει να υπαρχει μια σωστη αναλογια.
mojo jojo (10-05-16), Zariche (10-05-16)
Παλιά 10-05-16, 19:52
Το avatar του χρήστη Zariche
Zariche Ο χρήστης Zariche δεν είναι συνδεδεμένος
Αρχάριος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grekos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα πω ότι είναι λάθος η δικιά σου τακτική, αλλά μου φαίνεται πως ξεχνάς ένα βασικό συστατικό "ΤΑ ROUND's" κάθε γύρος που περνά
αποκτάς περίπου διπλάσιο extra Damage/Ζημιά γιαυτό τον λόγω θα συνιστούσα Ευφυΐα/Αντοχή παρά τύχη μιας και κάθε γύρο
που επιβιώνεις η ζημιά που προκαλείς σχεδόν διπλασιάζετε.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-16, 20:39
sokratis72 Ο χρήστης sokratis72 δεν είναι συνδεδεμένος
Forum-troll

Περιοχή: Κάτω από ένα πλάτανο
Προεπιλογή

H τύχη είναι χρήσιμη όταν το όπλο που κρατά ο χαρακτήρας έχει μεγάλη διαφορά μικρής με μεγάλης ζημιάς. Τότε καλό είναι να βρίσκεται όσο γίνεται πιο κοντά στο 50% ώστε να έχει περισσότερες πιθανότητες να χτυπήσει με critical ο παίκτης. Αν το όπλο είναι ισορροπημένο τότε ένα ποσοστό γύρω στο 30% είναι αρκετά καλό. Αυτό το βλέπεις στα στατιστικά του όπλου.
Από εκεί και πέρα η ευφυία και η αντοχή είναι τα 2 βασικά στατιστικά του μάγου τα οποία πρέπει να καταναλώνουν τουλάχιστον το 80% του χρυσού που ξοδεύεις για αναβαθμίσεις.
Η τύχη όπως είπα, αναλόγως το όπλο την κρατάς σε αποδεκτά επίπεδα ενώ την δύναμη και την επιδεξιότητα μπορείς να τις αναβαθμίζεις με τα υπόλοιπα που σου μένουν όταν κάνεις τις κύριες αναβαθμίσεις.
Όταν έχει event χρυσού μπορείς να ξοδέψεις και κάτι παραπάνω επάνω τους.
Μπορεί να μην είναι βασικές ιδιότητες αλλά βοηθάνε λίγο απέναντι στον εκάστοτε αντίπαλο και προπαντός στα μπουντρούμια.
The Following User Says Thank You to sokratis72 For This Useful Post:
mojo jojo (10-05-16)
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές