Shakes & Fidget - The Game - Supportforum  
Παλιά 19-07-19, 14:49
Το avatar του χρήστη ghatzige
ghatzige Ο χρήστης ghatzige δεν είναι συνδεδεμένος
Θρύλος του Forum

Προεπιλογή Νέα έκδοση παιχνιδιού (bug)

Καλησπέρα.

Η ερώτησή μου αφορά τη νέα έκδοση του παιχνιδιού (Remastered).

Σε πρόσφατη ανακοίνωση αναφέρεται πως η νέα έκδοση του παιχνιδιού θα γίνει πλέον υποχρεωτική από το Σεπτέμβρη. Υπάρχουν όμως ακόμα κάποια bug, τα οποία μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά τους παίκτες. Ενδεικτικά αναφέρω 2 που εντόπισα:

1) Κάποιες φορές, όταν ανοίγω το chrome δε φαίνονται τα γράμματα σε πολλές καρτέλες. Το bug "διορθώνεται" αν από τις ρυθμίσεις αλλάγω γλώσσα (π.χ. επιλέγω Αγγλικά) και στη συνέχεια το επαναφέρω στα Ελληνικά.
2) Στα κατοικίδια, το "Συνολικό επίπεδο" καλύπτει τον αριθμό που δηλώνει το επίπεδο των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να μη φαίνεται καθαρά πόσο δυνατός είναι ο αντίπαλος. Στην αγγλική γλώσσα δεν εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα.

Υπάρχει πρόβλεψη να διορθωθούν τα bug πριν γίνει υποχρεωτική η νέα έκδοση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ: To link που παραθέσατε για να εκφράσουμε τη γνώμη μας για τη νέα έκδοση παραπέμπει στον κόσμο w1.sfgame.net (παγκόσμιος server είναι αυτός); Μπορούμε να στείλουμε μηνύματα εκεί αν δεν έχουμε λογαριασμό στο συγκεκριμένο κόσμο;
Παλιά 19-07-19, 18:57
Το avatar του χρήστη Άργος
Άργος Ο χρήστης Άργος δεν είναι συνδεδεμένος
Community Manager

Προεπιλογή

Καλησπέρα,

1)Ναι το πρώτο bug έχει ήδη αναφερθεί και το έχω προωθήσει στην εταιρεία.

2)Μπορείτε να μου στείλετε ένα screenshot Ελληνικής VS Αγγλικής εκδοχής; Νομίζω οτι μπορώ να το διορθώσω εγώ αυτό, αλλάζοντας τα κείμενα και την θέση εμφάνισης τους.

Σχετικά με τις γνώμες και το υπάρχον link, δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Μπορείτε απλά να δηλώσετε ότι δεν έχετε χαρακτήρα στον συγκεκριμένο (Name in game: No character in this server ή κάτι παρόμοιο) κόσμο. Απλά φροντίστε το θέμα να είναι "Feedback for S&F Remastered".

Υπόψιν ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την Αγγλική ή Γερμανική γλώσσα για να γράψετε τις γνώμες σας. Εάν κάποιος δεν μπορεί να το κάνει, μπορείτε να στείλετε την γνώμη σας στην Ελληνική Υποστήριξη και θα μεταφράσω εγώ το κείμενο, πριν το στείλω στην εταιρεία.
Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Άργος For This Useful Post:
ghatzige (19-07-19)
Παλιά 19-07-19, 20:54
Θρύλος του Forum

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

Τα screenshots που ζητήσατε παραθέτονται παρακάτω:

https://ibb.co/JqGpRJv

https://ibb.co/smJck6x

Αγγλικά γνωρίζω, οπότε μπορώ να αποστείλω μήνυμα στο site που παραπέμπετε.
Παλιά 21-07-19, 12:49
Το avatar του χρήστη katastrofeas
katastrofeas Ο χρήστης katastrofeas δεν είναι συνδεδεμένος
ΤΟ μέλος

Gilde: Έκανα το λάθος και ζήτησα μηνυματάκι από τον Άργο...Τώρα η εμπειρία που παίρνω στις αποστολές είναι ακόμα μικρότερη!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ghatzige Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Κάποιες φορές, όταν ανοίγω το chrome δε φαίνονται τα γράμματα σε πολλές καρτέλες. Το bug "διορθώνεται" αν από τις ρυθμίσεις αλλάγω γλώσσα (π.χ. επιλέγω Αγγλικά) και στη συνέχεια το επαναφέρω στα Ελληνικά.
Να σημειωθεί ότι το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται και στην έκδοση STEAM αλλά και στην εφαρμογή S&F Remastered για κινητά.
Παλιά 22-07-19, 16:06
Community Manager

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ.

Για το θέμα με τη μη εμφάνιση κειμένων:
Μίλησα με την εταιρεία, το πρόβλημα είναι ότι το αρχείο με τις γλώσσες δεν φορτώνεται κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού. Αυτό συνήθως συμβαίνει εξαιτίας αργής σύνδεσης στους διακομιστές του παιχνιδιού. Αυτή η αργοπορία μπορεί να οφείλεται είτε στους διακομιστές του παιχνιδιού είτε εξαιτίας δική σας αργής σύνδεσης (πχ εκείνη την στιγμή μπορεί να κατεβάζετε κάτι ταυτόχρονα ή να υπάρχει κάποια στιγμιαία πτώση της ταχύτητας είτε απλώς να εκτελούνται πολλές διαδικασίες ταυτόχρονα στον υπολογιστή σας).
Εάν αντιμετωπίζετε συχνά αυτό το πρόβλημα, μπορείτε εκείνη την στιγμή να κάνετε έλεγχο της ταχύτητας του διαδικτύου σας (link) και να μου στείλετε τα αποτελέσματα;

Για το θέμα με τα μεγάλα κείμενα:
Έχω αλλάξει το κείμενο και την θέση εμφάνισης, θα μπορείτε να δείτε την αλλαγή σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-19, 16:23
Community Manager

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Άργος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ.

Για το θέμα με τη μη εμφάνιση κειμένων:
Μίλησα με την εταιρεία, το πρόβλημα είναι ότι το αρχείο με τις γλώσσες δεν φορτώνεται κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού. Αυτό συνήθως συμβαίνει εξαιτίας αργής σύνδεσης στους διακομιστές του παιχνιδιού. Αυτή η αργοπορία μπορεί να οφείλεται είτε στους διακομιστές του παιχνιδιού είτε εξαιτίας δική σας αργής σύνδεσης (πχ εκείνη την στιγμή μπορεί να κατεβάζετε κάτι ταυτόχρονα ή να υπάρχει κάποια στιγμιαία πτώση της ταχύτητας είτε απλώς να εκτελούνται πολλές διαδικασίες ταυτόχρονα στον υπολογιστή σας).
Εάν αντιμετωπίζετε συχνά αυτό το πρόβλημα, μπορείτε εκείνη την στιγμή να κάνετε έλεγχο της ταχύτητας του διαδικτύου σας (link) και να μου στείλετε τα αποτελέσματα;
Δοκίμασα στην έκδοση 3.040 (στον test server μας) και δεν κατάφερα να αναπαράγω το πρόβλημα. Θέλω να πιστεύω ότι έχει λυθεί στην νέα έκδοση. Μπορείτε να μου αναφέρετε εάν το πρόβλημα συνεχίζετε σε κάποιους από εσάς;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-07-19, 19:22
Θρύλος του Forum

Προεπιλογή

Καλησπέρα,

στο δικό μου το σύστημα δε δείχνει να διορθώθηκε. Μπαίνω από Chrome σε Ubuntu, έκανα εκκαθάριση ιστορικού, αλλά τα γράμματα εξακολουθούν να καλύπτουν τα νούμερα. Και από windows δοκίμασα, και εκεί τα ίδια.
Άργος (28-07-19)
Παλιά 28-07-19, 12:24
ΤΟ μέλος

Gilde: Έκανα το λάθος και ζήτησα μηνυματάκι από τον Άργο...Τώρα η εμπειρία που παίρνω στις αποστολές είναι ακόμα μικρότερη!
Προεπιλογή

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα, το πρόβλημα παραμένει σε όλες τις πλατφόρμες (για το ios δεν ξέρω, δεν έχω πρόσβαση σε ios συσκευή).
Άργος (28-07-19)
Παλιά 07-08-19, 17:39
Community Manager

Προεπιλογή

Για το πρόβλημα με το συνολικό επίπεδο που κρύβει τον αριθμό: Άλλαξα ξανά τον κώδικα και πρόσθεσα μερικά κενά μετά το ":". Ελπίζω να εμφανίζεται σωστά (θα χρειαστεί κάποιο διάστημα πριν η αλλαγή γίνει εμφανής όμως).

Σχετικά με το πιο σημαντικό θέμα, όπου δεν εμφανίζεται η Ελληνική γλώσσα καθόλου: Συνεχίζετε να έχετε το πρόβλημα, στην νέα έκδοση;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-19, 13:07
ΤΟ μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Άργος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το πρόβλημα με το συνολικό επίπεδο που κρύβει τον αριθμό: Άλλαξα ξανά τον κώδικα και πρόσθεσα μερικά κενά μετά το ":". Ελπίζω να εμφανίζεται σωστά (θα χρειαστεί κάποιο διάστημα πριν η αλλαγή γίνει εμφανής όμως).

Σχετικά με το πιο σημαντικό θέμα, όπου δεν εμφανίζεται η Ελληνική γλώσσα καθόλου: Συνεχίζετε να έχετε το πρόβλημα, στην νέα έκδοση;
Το πρόβλημα συνεχίζει να εμφανίζεται σε μένα.
Άργος (09-08-19)
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές